reklama
Kategorie

Halloween w Wielkanoc? Najdziwniejsze zwyczaje wielkanocne na świecie

Wśród nich zakazany zając, atak czarownic, oraz czytanie wielkanocnych thrillerów

O ile w wielu polskich domach święta wielkanocne są obchodzone zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim, o tyle w innych krajach pewnie zwyczaje są co najmniej zaskakujące.

 

 

W krajach takich, jak Finlandia ten czas przypomina Halloween. Dzieci przebierają się za czarownice, chodzą po domach i rzucają urok na sąsiadów – ma on jednak pozytywny wydźwięk, bowiem życzą im szczęścia i zdrowia. Palone w tym okresie ogniska mają przepędzać te „prawdziwe czarownice”, które według legend, latają w okresie wielkanocnym na miotłach.

reklama

Przenosimy się do kolejnego kraju skandynawskiego, a mianowicie do Norwegii. Tam w okresie wielkanocnym powstają specjalne kryminały. A w telewizji pojawia się wiele thrillerów, które tradycyjnie ogląda się z całą rodziną.

W Hiszpanii w mieście Verges, w dalszym ciągu pozostajemy w mrocznym klimacie. W ramach tradycji odbywa się tam „dansa de la mort” – czyli tradycyjny taniec śmierci, który jest zwieńczeniem parady, osób przebranych za kościotrupy. W ten sposób mieszkańcy chcą upamiętnić tragiczny okres, który w XIV wieku zdziesiątkował ludność w Europie. Taniec ma symbolizować nieuchronność śmierci.

W Australii natomiast zrezygnowano świadomie z jednego z symbolu świąt – mianowicie zajączka wielkanocnego. Zwierzęta te są uważane tam za szkodniki, i nie budzą pozytywnych emocji wśród Australijczyków.

Na Greckiej wyspie Korfu z kolei w okresie świątecznym, mieszkańcy wyrzucają z okien wszelkie gliniane naczynia. Pozbywanie się starych garnków, ma zwiastować odrodzenie wiosny, i nowe plony.

U naszych zachodnich sąsiadów w Wielkanoc jest bardzo kolorowo, a to za sprawą bukietów wielkanocnych, czyli gałązek, na których są umieszczane wydmuszki. Goszczą one także na wielu drzewach. Najsłynniejsze, i najbardziej przyozdobione drzewko znajduje się w Turyngii.

Z kolei najbardziej słodkim zwyczajem jest poszukiwanie czekoladowych jajek. Tradycja ta kultywowana jest w Stanach Zjednoczonych, jednak coraz częściej można ją także zaobserwować w Polsce.

 

Skarżyńska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button