Artykuł Sponsorowany

Hodowla ryb akwariowych – Skalary

Skalar, inaczej Żaglowiec to piękna ryba słodkowodna charakteryzująca się spłaszczonym kształtem ciała. Jej wielkość sprawia, że jest nie do przeoczenia w akwarium. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Jest to bardzo spokojna ryba, dorastająca do 15 cm długości i 25 cm wysokości. Posiada płaskie srebrzyste ciało z czarnymi poprzecznymi pasami. Obecnie jednak mamy wiele różnych gatunków ryb skalnych, gdyż dochodzi do krzyżowania ich ze sobą.

 

Jakie akwarium zapewnić skalarom?

Dla skalarów urządzamy duże, ale przede wszystkim wysokie akwaria, jak te dostępne pod adresem https://www.invital.pl/akwaria-1064. Woda powinna mieć głębokość ponad 50 cm. Jeśli jednak trafi nam się wysoki osobnik (mogą dorastać nawet do 40 cm), wysokość akwarium powinna wynosić co najmniej 100 cm. Jeśli jednak zamierzamy uprawiać w akwarium również rośliny wodne, nie wolno nam „przesadzić” z wysokością akwarium, gdyż możemy mieć problem z brakiem światła dla roślin.  W przypadku wysokiego akwarium pojawia się również problem z pielęgnacją, gdyż trudno jest sięgnąć do dna akwarium. Zaletą hodowli skalarów jest to, że nie eliminują one roślinności w zbiorniku. Obsadzając akwarium roślinami pamiętajmy również, że samice muszą składać jaja na szerszych liściach roślin. Jeśli chodzi o objętość zbiornika – hodując jedną parę skalarów powinniśmy dysponować objętością około 150 litrów.

Ryby te preferują miękką lub średnio twardą wodę o wartości pH od 6,2 do 6,8 o temperaturze od 23 do 27 ºC. Skalary źle znoszą środki chemiczne, dlatego wszelkie choroby należy leczyć jedynie poprzez podniesienie temperatury wody do 30 – 32 ºC.

Skuteczna filtracja jest niezbędna, ponieważ woda powinna być zawsze krystalicznie czysta. Przepływ wody w akwarium nie powinien być jednak zbyt silny, aby woda niepotrzebnie się nie wychładzała.

Hodowla ryb akwariowych - Skalary
Hodowla ryb akwariowych – Skalary (fot. mat. partnera)

Skalary i ich pożywienie

Skalary lubią urozmaiconą dietę. Podstawowym pokarmem jest pokarm płatkowany. Cenią sobie jednak również żywy pokarm w postaci np. rurecznika lub mrożonych ślimaków, które stanowią doskonałe uzupełnienie diety. Wysokiej jakości pokarmy dla rybek akwariowych znajdziesz w sklepie akwarystycznym Invital pod adresem https://www.invital.pl/pokarmy-dla-rybek-akwariowych

Jak rozmnażać skalary?

 W zbiorniku ryby stopniowo tworzą pary, które wybierają własne terytorium i chronią je przed intruzami. Przed złożeniem jaj para lęgowa zaczyna czyścić szerszy liść rośliny lub inne pionowo położone podłoże, na którym samice przyklejają jaja w rzędach. Następnie ustępują miejsca samcowi, który zapładnia jaja. Rodzice pilnie strzegą lęgu i nie wahają się zaatakować ludzkiej ręki. Z jednego tarła można uzyskać od 800 do 1000 jaj, z których ostatecznie powstaje około 600 młodych. Tarło skalarów odbywa się w temperaturze 28ºC. Temperatura ta powinna być stopniowo zwiększana. Nigdy nie zjadają swojego potomstwa, więc mogą przebywać we wspólnym zbiorniku.

Podsumowanie

Hodowla skalarów w akwarium to fascynujące wyzwanie, które wymaga uwagi, staranności i właściwej wiedzy, odpowiedniego przygotowania i dbałości o warunki życia tych ryb. Zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni, odpowiednich parametrów wody i zrównoważonej diety jest kluczowe dla ich zdrowia i dobrej kondycji.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button