Huśtawka ogrodowa na tarasie. Jak zaaranżować przestrzeń do wypoczynku?
Pogodne dni zachęcają do relaksu na świeżym powietrzu. Najlepiej w wygodnym hamaku, z książką i chłodnym napojem w dłoni… Jednak czy można odpoczywać w ten sposób, nie mając własnego ogrodu? Oczywiście! Wystarczy kawałek przestrzeni na tarasie i wygodna huśtawka. Oto przydatne wskazówki, jak stworzyć swoją wymarzoną strefę odprężenia.
Huśtawka ogrodowa to mebel wielofunkcyjny. Jak wskazuje nazwa, sprawdzi się doskonale w ogrodzie, ale może również stanowić wyposażenie tarasu lub balkonu. Korzystają z niej dzieci oraz dorośli, ponieważ bujanie to nie tylko świetna rozrywka, ale także sposób na wyciszenie i ukojenie nerwów.
Rodzaje huśtawek ogrodowych
Pojedyncze, wieloosobowe, drewniane, metalowe… Huśtawki ogrodowe to szeroka gama produktów, w której znajdują się modele o różnej wielkości, budowie i w odmiennych kształtach. Niektóre mają formę fotela, inne kosza lub ławki. Jaki format najlepiej sprawdzi się na tarasie? Oto najpopularniejsze rozwiązania:
- huśtawka kokon: to mebel ogrodowy wyprofilowany na wzór owadzich kokonów. Oryginalna konstrukcja zapewnia użytkownikowi niezwykły komfort i wygodę. W powyższym modelu siedzisko wisi na stojaku, a jego stopa mieści się na podłożu. Atutem wiszącego fotela jest mobilność – można go z łatwością przenieść i ustawić w dowolnym miejscu. Montaż jest prosty i nie wymaga wiercenia dziur w suficie czy ścianach. Do wyboru są huśtawki wykonane np. z metalu, technorattanu lub innych tworzyw sztucznych. Kokony występują w wariancie jedno- lub wieloosobowym;
- huśtawka podwieszana do sufitu: jedną z popularniejszych form podwieszanego fotela jest krzesło brazylijskie. Stanowi alternatywę dla tradycyjnego hamaka i różni się od niego pozycją siedzenia. Charakterystycznym elementem mebla jest drewniany drążek. Na jego końcach znajduje się przymocowany materiał, czyli siedzisko fotela. Krzesło brazylijskie jest też mniejsze od klasycznego hamaka, dlatego można je z łatwością zamontować na balkonie. W ostatnich latach szczególnie modna jest huśtawka w stylu boho, która wyróżnia się fantazyjnymi splotami i ciekawymi detalami wykończenia. Taki mebel zapewnia głęboki relaks i daje możliwość przyjemnego bujania.
Co wziąć pod uwagę, aranżując strefę relaksu?
Planując zakup huśtawki ogrodowej, w pierwszej kolejności należy się zastanowić, z jakiego materiału ma być wykonana. Najpopularniejszą propozycją jest bujawka metalowa. Jej zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość, łatwość w czyszczeniu i atrakcyjna cena. Ponadto metal doskonale komponuje się zarówno z nowoczesnym, jak i klasycznym wystrojem. Minusem może być fakt, że metal to tworzywo zimne i twarde, przez co wypoczynek na huśtawce bywa mniej komfortowy. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy zaopatrzyć się w wygodny koc i miękkie poduchy.
Inną możliwością jest huśtawka drewniana. To doskonała opcja dla zwolenników ekologicznych rozwiązań. Drewniany mebel jest wytrzymały i doskonale komponuje się z naturalnym wystrojem pełnym kwiatów i roślin. Wadą huśtawki jest konieczność jej regularnej impregnacji. Wilgoć i wysokie temperatury mogą bowiem uszkodzić strukturę sprzętu.
Trzecie rozwiązanie to mebel z tworzywa sztucznego – technorattanu. Jest to lekki i wytrzymały materiał, który charakteryzuje się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Bujawki z technorattanu są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na plamy oraz odbarwienia.
Oprócz materiału wykonania, ważny jest też rozmiar mebla. Wybór produktu zależy przede wszystkim od tego:
- ile miejsca można przeznaczyć na jego montaż lub ustawienie,
- w którym miejscu stanie,
- kto będzie z niego korzystał.
Na niewielkiej przestrzeni najlepiej sprawdzi się huśtawka jednoosobowa. Większe tarasy śmiało można przyozdobić wariantem dwu- lub trzyosobowym.
Dodatkowe akcesoria do huśtawki
Aby odpoczynek na świeżym powietrzu był jeszcze przyjemniejszy, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria do huśtawki. Dobrym pomysłem jest zakup wygodnych poduszek, które umilą beztroskie chwile na tarasie.
W upalne dni trzeba też pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Dlatego wśród innych przydatnych gadżetów do bujawek, należy wymienić daszek, czyli niezbędną ochronę przed promieniami słonecznymi. Z kolei barierę przed komarami i innymi insektami zapewni w letnie wieczory moskitiera.
Poza sezonem letnim należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mebla. W okresie zimowym huśtawkę warto chronić przed ujemnymi temperaturami i wilgocią. Do tego celu można wykorzystać specjalny pokrowiec na meble ogrodowe.
Z głową w chmurach
Taras i balkon to idealne miejsca na huśtawkę ogrodową. Trzeba przy tym pamiętać, że mebel powinien nie tylko dawać przyjemność odpoczynku, ale także zapewniać bezpieczeństwo. Dlatego warto wybrać model wykonany z solidnego materiału, opcjonalnie wyposażony w akcesoria, np. daszek i moskitierę. Taka oryginalna konstrukcja z pewnością stanie się ulubionym punktem wypoczynku wszystkich domowników i ich gości. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż beztroskie bujanie w obłokach, prawda?
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany