reklama
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Ile zarabia się na graniu w gry? Sporo

reklama

Gry wideo kojarzą się głównie z rozrywką. Stoi jednak za nimi olbrzymi przemysł, który generuje miliardowe zyski. Jak zarabiać, grając?

Zarabianie na grach nie jest wyłącznie zarezerwowane dla producentów gier i osób zaangażowanych w ich powstawanie. Gracze z całego świata tworzą olbrzymią społeczność. Najlepsi zawodowi gamerzy zarabiają miliony, rywalizując z innymi. 

Pula nagród w największym rozrywanym w Polsce turnieju esportowym, Intel Extreme Masters, to milion dolarów do podziału między zwycięzców.

Najlepiej zarabiający Polak, Nisha, jeśli się nie mylę, uzbierał już ponad 2 miliony, a czołówkę otwierają gracze, którzy mają tych milionów po 5, 6 czy 7 – poinformował w podcaście „Biznes. Między wierszami” Aleksander Szlachetko, prezes ESL Gaming Polska, organizatora IEM w Katowicach.

reklama

W wypadku tych słabszych graczy miesięczne przychody to tysiące dolarów czy euro, w wypadku tych lepszych to już mogą być dziesiątki tysięcy. Zarobki składają się z kilku składowych: z tego co zarabia się na graniu, z tego co dostaje się od organizacji esportowej, do tego dochodzą też te kontrakty sponsorskie.

Gracze, którzy chcieliby sprawdzić, czy nie powinni należeć do światowej czołówki, mogą to zrobić przystępując do turniejów organizowanych w Polsce. Wraz z rangą rozgrywek wzrastają nagrody – w lidze ESL Mistrzostwa Polski do zdobycia jest łącznie 100 000 zł, a wygrani dostają prawo do występu na Intel Extreme Masters w Katowicach i walki o milion dolarów.

Zarabiać pieniądze możesz na wiele sposobów.  Oto przykładowe zawody w tej branży:

  • Tester gier: to świetny wybór, jeśli chcesz zarabiać na grach, a przy okazji uczestniczyć w ich powstawaniu. Testowanie gier jest jednak bardziej złożone i wymaga nie tylko umiejętności czysto gamingowych, ale również wiedzy technicznej pozwalającej na diagnozowanie problemów i tworzenie scenariuszy testów.
  • Programista: oczywiście żadna gra, w którą grasz, nie mogłaby powstać bez zespołów programistów. Dołączenie do ich grona jest wymagającym procesem, jednak jeśli posiadasz konkretne umiejętności, z pewnością uda Ci się zaistnieć na tym rynku.
  • Grafik: w dzisiejszych czasach grafika gier odgrywa bardzo ważną rolę. To wobec tego bardzo ciekawy kierunek rozwoju dla osób, które posiadają konkretne umiejętności oraz pasję.
  • Scenarzysta: również osoby o mniejszych umiejętnościach technicznych mają możliwość zarabiania na grach i współtworzenia tytułów. Każdy z nich potrzebuje w końcu scenarzystów oraz osób odpowiedzialnych np. za przygotowywanie list dialogowych oraz ich lokalizację.
  • Marketing: to, czy ktoś sięgnie po daną grę, zależy w głównej mierze od umiejętnej promocji. Dla graczy, którzy rozwijają się w świecie digital marketingu, kariera w tej branży może być bardzo ciekawą opcją.
Źródło: Radio ZET, ESL

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button