reklama
Kategorie

Industriada 2016: Będzie rekord? Spodziewają się 100 tysięcy zwiedzających! [INDUSTRIADA 2016 PROGRAM]

reklama

11 czerwca ruszy pełną para maszyna INDUSTRIADY, dzień wcześniej rozruch maszyn w ośmiu obiektach na terenie sześciu miast aglomeracji. Wszystkie wydarzenia tworzono z myślą o przemysłowych legendach – motywie przewodnim zbliżającej się INDUSTRIADY.

 

Miłośników przemysłowych zabytków czekają spektakle, koncerty, wystawy, warsztaty, pokazy i dużo nocnego zwiedzania. „- Na razie znamy tylko program rozruchu maszyn i finału tegorocznej INDUSTRIADY, ale już widać, że festiwal znów zapowiada się interesująco. Dlatego mogę powiedzieć – działamy konsekwentnie, z roku na rok rozwijając projekt. Jestem przekonany, że równie konsekwentni są uczestnicy INDUSTRIADY. W ubiegłym roku aż 89% z nich deklarowało udział w kolejnej edycji. Zatem zachęcam nie tylko ich, ale też tych wszystkich, którzy nigdy jeszcze nie poczuli atmosfery Święta Szlaku – nie zapomnijcie, że 10 i 11 czerwca odbywa się INDUSTRIADA, największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w tej części Europy” – mówi Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

reklama

 

W maju i czerwcu, po raz pierwszy w historii festiwalu, INDUSTRIADA będzie promowana poza granicami województwa. Specjalne wydarzenia promocyjne odbędą się 13 maja (w czasie Nocy Muzeów) w dwóch krakowskich muzeach oraz podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

 

INDUSTRIADA 2016 – TU ZNAJDZIECIE PROGRAM!

 

Wielkoformatowa projekcja filmów i fotografii na elewacjach budynków, koncerty, warsztaty dla dzieci, strefa relaksu i punkt kulminacyjny – monumentalne widowisko Teatru Titanick z Niemiec tak w skrócie wygląda scenariusz rozruchu maszyn w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, części dawnej KWK Saturn w Czeladzi. Rozruch maszyn w tym obiekcie to efekt współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Czeladź i Ars Cameralis Silesiae Superioris – wojewódzkiej samorządowej instytucji kultury, której powierzono to zadanie. Wieczór rozpoczną, o godzinie 18.30, koncerty młodych artystów oraz warsztaty origami dla dzieci. O godzinie 22.00 rozegra się „Symfonia Hutnicza” – wyjątkowe widowisko Teatru Titanick. To zabawna opowieść, wypełniona zmaganiami bohaterów z ujarzmieniem wielkich instrumentów, zupełnie jakby starali się zamknąć żywioły w maszynach, aby okiełznać naturę i zawładnąć jej siłą. A skoro to symfonia hutnicza, to nie brakuje jej ognia, bo Teatr Titanick słynie z wykorzystywania tradycji komedii dell’arte i cyrku wzbogaconych o monumentalne rozwiązania scenograficzne. Efekty sceniczne teatr wspierać będzie jeszcze jeden sojusznik – industrialna sceneria dawnej KWK Saturn.

 

W siemianowickim Parku Tradycji rozruch maszyn rozpocznie się o godzinie 18.00 od koncertów zespołów Cienie, Droga Ewakuacyjna i 032. Fanów industrialu najbardziej ucieszy projekcja pokazu multimedialnego „Przemysłowe Legendy“ towarzysząca koncertowi zespołu Dżem (godzina 21.00). Zobaczymy filmy, zdjęcia, grafiki opowiadające o miejscach i obiektach odchodzących właśnie w świat legend i podręczniki historii. Poznamy też codzienne życie dawnych społeczności robotniczych, ich zmagania, wierzenia i nadzieje. W wizualizacji zostaną wykorzystane materiały śląskiego fotografa, filmowca i dokumentalisty – Marka Stańczyka, a także materiały archiwalne i prace plastyczne śląskich artystów. Będzie też wystawa pokazująca legendarne obiekty przemysłu województwa śląskiego, wielkie zakłady, elementy architektury industrialnej. Na koniec wieczoru (godz. 23.00) zaplanowano trzydziestominutowy spektakl, poświęcony przemysłowym legendom, w wykonaniu Teatru NAM TARA.

 

Teatralnie będzie także w chorzowskiej Hucie Królewskiej. Dwustu szczęśliwców zobaczy tam, oparty na tańcu, muzyce i ciekawych efektach wizualnych, spektakl W DRODZE/Infinity K, autorstwa Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej i Piotra Tetlaka.

 

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku kusi pokazem filmu „Metropolis” z muzyką na żywo (godz. 20.00). O tej samej porze w katowickim Nikiszowcu (w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic) posłuchamy przebojów z przełomu XIX i XX wieku, czyli muzyki z epoki projektantów tego osiedla, Georga i Emila Zillmannów. Również o godzinie 20.00 zabrzański Szyb Maciej proponuje nastrojowy koncert ERITH, która przeniesie nas w magiczny świat, w którym żył pewien Utopiec.

 

Szyb Prezydent w Chorzowie zachęca do nocnej wspinaczki na szczyt wieży wyciągowej, wzbogaconej o możliwość podróży w czasie z Johnem Baildonem i hrabią Redenem, ojcami śląskiego przemysłu. Czas oczekiwania na wejście umilać będzie pobyt w Fajrant Zonie i zespół Nocna Straż.

 

Szyb Wilson w Katowicach zaprasza na wernisaż (godz. 18.00) trwającego do 19 sierpnia Art Naif Festivalu. To także dobra okazja do poznania czołowych twórców malarstwa naiwnego, których wielu spotkamy w tej jeden wieczór. Wernisaż zakończy się koncertem muzyki flamenco.

 

Pełny program tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki poznamy 19 maja. Dotychczas organizatorzy zdradzili tylko, że festiwal zwieńczy monumentalny koncert „Rasa. Pieśni antracytu” w Muzeum Śląskim w Katowicach (dawna KWK Katowice). „Rasa” to muzyczno-wizualna opowieść o duchu górnictwa, ponadnarodowej wspólnocie, wirtualnym państwie górników świata, ekonomicznych nomadach zapuszczających korzenie w miejscach, w których ziemia obfituje w czarne paliwo. Specjalnie na finał INDUSTRIADY przygotowano widowisko, które, zupełnie jak Szlak Zabytków Techniki, nadaje nową formę tradycji, pozwala poznać historię i potrafi zaintrygować autentycznością.

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button