Artykuł SponsorowanyKobietaZdrowie

Jak chronić skórę z atopowym zapaleniem skóry przed słońcem?

Osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry (AZS) muszą zwracać szczególną uwagę na jej odpowiednią pielęgnację. Jest to istotne, ponieważ zła pielęgnacja skutkuje podrażnieniem, swędzeniem, nadmierną suchością. Szczególna ochrona skóry jest ważna również w słoneczne dni. Jak chronić atopową cerę przed słońcem?

 

Czym cechuje się skóra atopowa?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nieuleczalna choroba zapalna skóry. Charakteryzuje się ona szeregiem dokuczliwych objawów, które znacząco obniżają komfort życia. Główne objawy AZS to:

  • Sucha i swędząca skóra.
  • Zaczerwieniona i podrażniona skóra.
  • Wypryski, które przybierać różne formy, od drobnych krostek po duże, bolesne zmiany.
  • Pęknięcia skóry, powodujące ból, a nawet krwawienie.

Czy słońce szkodzi na atopowe zapalenie skóry?

Ekspozycja na słońce może negatywnie wpływać na skórę atopową i prowadzić do nasilenia objawów AZS. Promienie słoneczne mogą wywołać m.in.:

  1. Podrażnienia. Słońce może powodować pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie skóry.
  2. Suchość. Promienie UV wysuszają skórę.
  3. Zaostrzenie objawów. Ekspozycja na słońce może prowadzić do zaostrzenia objawów AZS.
  4. Poparzenia słoneczne. Skóra atopowa jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, co oznacza, że ​​jest bardziej podatna na poparzenia słoneczne. Poparzenia słoneczne mogą powodować ból, zaczerwienienie i pęcherze.

Jak dbać o skórę atopową w słoneczne dni?

Dbanie o skórę atopową w upalne dni jest bardzo ważne i ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poparzeń słonecznych, a także nasilenia objawów AZS. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, które Ci pomogą:

  1. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach, gdzie promieniowanie słoneczne jest największe, czyli między 10 a 16.
  2. Jeśli masz możliwość, zostań w cieniu albo w pomieszczeniach z klimatyzacją.
  3. Pamiętaj o stosowaniu produktów z wysokim filtrem UV. Najlepiej sprawdzą się kremy ochronne z filtrem o wysokim faktorem ochrony skóry – minimum SPF 30.
  4. Krem nakładaj zawsze przed wyjściem na słońce. Jeśli przebywasz dłużej na zewnątrz, to ponownie posmaruj skórę po 3 godzinach, jak i po każdym kontakcie z wodą.
  5. Wybieraj produkty przeciwsłoneczne o delikatnej formule, najlepiej przeznaczone dla skóry atopowej. Zrezygnuj z kosmetyków, które w składzie mają drażniące czynniki.
  6. Zwróć uwagę na ubrania, które nosisz. Wybieraj odzież z lekkich, przewiewnych tkanin.
  7. Używaj kapelusza i okularów przeciwsłonecznych, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV.
  8. Nawadniaj skórę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Stosuj balsamy nawilżające i pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
  9. Zrezygnuj z gorących kąpieli i pryszniców, ponieważ mogą wysuszyć skórę. Lepszym rozwiązaniem jest letnia woda i skrócony do minimum czas kąpieli.
  10. Unikaj drapania skóry, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i zaostrzenia objawów AZS.

Pamiętaj, że skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga szczególnej pielęgnacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub nasilenia objawów AZS skonsultuj się z dermatologiem.

źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button