Artykuł SponsorowanyKobietaZdrowie

Jak dermatolog może pomóc w leczeniu trądziku?

Trądzik to choroba zapalna, która w przeważającej części dotyczy młodych osób, jednak może dotykać Pacjentów w każdym wieku. Ponieważ ma charakter przewlekły. Zdarza się, że po jego przebyciu pozostają na twarzy blizny i przebarwienia, dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu jest jak najszybciej zgłosić się do dermatologa po diagnozę oraz odpowiednią pomoc. Dowiedz się, w jaki sposób dermatolog może pomóc w leczeniu trądziku.

 

Dobór odpowiedniej pielęgnacji skóry

Skóra trądzikowa ma dość specyficzne potrzeby, zatem trafny dobór kosmetyków jest istotny. Trzeba zwrócić uwagę na to, by:

  • żel oczyszczający do twarzy zawierał słabsze substancje myjące niż powszechnie stosowane SLS i SLES,
  • w zestawie preparatów stosowanych na skórę znalazły się środki delikatnie złuszczające naskórek,
  • zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry – w społeczeństwie pokutuje mit, że skóra trądzikowa wymaga przesuszenia, jednak to stwierdzenie nie jest zgodne z prawdą,
  • w kosmetykach zawarte były substancje, które będą zapobiegać przetłuszczaniu się skóry, jej nadmiernemu rogowaceniu oraz powstawaniu przebarwień.

Pielęgnację możliwie jak najbardziej dopasowaną do konkretnego Pacjenta oraz problemów z jego skórą z przyjemnością dopasują dermatolodzy z CMED w Katowicach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.cmed.pl.

Leczenie twarzy w trądziku (fot. mat. partnera)
Leczenie twarzy w trądziku (fot. mat. partnera)

Zastosowanie zabiegów gabinetowych

W terapii trądziku często bardzo pomocne okazują się zabiegi, które można przeprowadzić przykładowo w Śląskim Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej. Mogą to być:

  • terapia fotodynamiczna – czyli metoda, w której stosuje się substancje światłoczułe na skórę, a następnie naświetlanie. Takie postępowanie pozwala zniszczyć patologiczne zmiany skórne.
  • radiofrekwencja RF – która w leczeniu trądziku wykorzystuje pole elektromagnetyczne, powodujące ogrzanie skóry właściwej i powstanie w niej kontrolowanych mikrouszkodzeń. Cera dostaje wówczas bodziec do naprawy zniszczonych tkanek, zaczyna samodzielnie eliminować stan zapalny i przystępuje do intensywnej regeneracji skóry.
  • peelingi chemiczne – redukują nadmiar wydzielanego przez skórę sebum, które może potęgować proces powstawania niedoskonałości. Ponadto gruntownie oczyszczają skórę, ograniczają procesy zapalne i działają przeciwbakteryjnie.

Dopasowanie farmakoterapii i leczniczych preparatów miejscowych

Leczenie łagodnych zmian można rozpocząć lekami OTC, czyli takimi, które dostępne są bez recepty. Oparte są najczęściej o takie substancje jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, siarkę czy tlenek cynku. Mają właściwości, które pozwalają na ograniczenie populacji bakterii bytujących na skórze, przeciwzapalne i zapobiegające powstawaniu blizn czy przebarwień. Ich charakterystyczną cechą jest to, że można stosować je nawet bardzo długo, bez powstawania lekooporności. Niestety zdarza się, że ich wykorzystywanie prowadzi do przesuszenia skóry czy jej podrażnienia. Jeśli efekty pojawiają się po 8-12 tygodniach, nie ma konieczności przechodzenia do bardziej agresywnych metod leczenia.

Jeśli wcześniej wspomniana metoda zawiodła, można skłonić się w stronę leczenia preparatami do stosowania miejscowego – kluczowe jest nakładanie ich na całą powierzchnię skóry, a nie tylko punktowo. Lekarz dobiera takie środki, by efekty z ich stosowania były zadowalające, a ilość skutków ubocznych możliwie jak najmniejsza. Leki tego rodzaju stosowane są najczęściej wspomagająco wraz z farmakoterapią lub podtrzymująco po zakończeniu leczenia.

W terapii trądziku często stosowane bywają również antybiotyki. Dają dobre efekty terapeutyczne i powodują szybkie ustępowanie kłopotliwych dolegliwości. Niestety nie można stosować ich dłużej niż 12 tygodni. Wśród często przepisywanych leków wymieniana jest między innymi erytromycyna, klindamycyna oraz węglan erytromycyny. Odpowiednie środki zawsze dobiera lekarz na podstawie wywiadu z Pacjentem oraz przeprowadzonych oględzin skóry. Stosowanie jakichkolwiek preparatów na własną rękę może nie tylko nie pomóc, ale również zaszkodzić dlatego zaleca się zgłaszanie do lekarza możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się objawów trądziku.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button