Jak działają amortyzatory w pojeździe? Kiedy należy je wymienić oraz jak to zrobić?
Komfort jazdy ma duże znaczenie zarówno dla kierującego jak i pasażerów. Dlatego też tak duże znaczenie mają amortyzatory. Poprawnie działające tłumią wszelkie drgania oraz nierówności podczas trasy, które są odczuwalne również w kabinach pasażerskich. Są to jednak części wymienne, które z czasem ulegają zużyciu. Jak działają oraz kiedy należy je wymienić? Jak to zrobić?
Amortyzatory i ich charakterystyka
Amortyzatory odbijają koła poprzez dociśnięcie opony do powierzchni. Dzięki temu skutecznie tłumią wszelkie drgania oraz nierówności, które są w tej sytuacji niewyczuwalne dla jadących pojazdem pasażerów. Podczas użytkowania pojazdu amortyzatory narażone są na działanie różnych obciążeń, dlatego też konieczne jest wykonywanie okresowych konserwacji.
Stan techniczny amortyzatorów powinno sprawdzać się regularnie. Należy zwrócić uwagę również na stan poszczególnych elementów, czy nie zawierają one w sobie śladów rdzy, czy olejów. W tym przypadku konieczna będzie ich bezzwłoczna wymiana.
Kiedy należy wymienić amortyzatory?
Istnieje kilka czynników pozwalających stwierdzić konieczność wymiany amortyzatorów. Są to między innymi:
- zmniejszenie sterowności pojazdu,
- dłuższa droga hamowania,
- kołysanie pojazdu i nadwozia,
- dziwne odgłosy i dźwięki podczas jazdy,
- nierówne lub szybsze zużywanie się opon w pojeździe.
Za wszystkie te kwestie najczęściej odpowiadają amortyzatory. Podczas normalnej eksploatacji tych części powinny być one wymieniane w sposób regularny, najlepiej raz na 3- lata. Podczas jazdy w trudniejszych warunkach konieczna jest wymiana po przejechaniu około 40 000 km.
Jak wymienić amortyzatory?
Wymianę amortyzatora można przeprowadzić samodzielnie. Jest to bowiem zadanie niewymagające zbyt wielu fachowych umiejętności. Należy w tym celu wykonać po kolei wszystkie kroki:
- Po pierwsze konieczne będzie zamontowanie koła, a następnie przewodów hamulcowych bez odłączenia ich od zaciskaczy.
- Następnie należy poluzować górne mocowania sprężyn amortyzatora oraz odkręcić dolne nakrętki mocujące.
- Kolejny etap polega na delikatnym i ostrożnym ściśnięciu sprężyny przy pomocy odpowiedniego narzędzia do jej wyciągnięcia.
- Następnie należy zamontować nowy amortyzator.
- Po tym postępować zgodnie z wszystkimi powyższymi krokami w odwrotnej kolejności.
- Po przeprowadzeniu kompleksowego montażu konieczne jest upewnienie się, że sprężyna ta nie posiada żadnych uszkodzeń powierzchni.
To wszystko! Dzięki temu możemy cieszyć się sprawnym pojazdem bez problemów.
Zdjęcie amortyzatorów wzięte z autoczescionline24.pl
Skąd najczęściej biorą się awarie amortyzatorów?
Do awarii amortyzatorów najczęściej dochodzi w momencie uszkodzenia uszczelki olejowej lub tulei. Uszkodzenia tłoczyska może być następstwem nieprawidłowego zamontowania amortyzatorów. Również z tego powodu amortyzator może się zablokować. Dlatego też podczas wymiany i montażu amortyzatorów należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zasad oraz wykorzystywać tylko profesjonalne narzędzia.
Warto mieć na uwadze fakt, iż amortyzatory podczas swojej pracy nieustannie narażone są na występowanie obciążeń, stąd też konieczne jest przeprowadzanie cyklicznych konserwacji. Warto pamiętać również o konieczności wymiany osłon przeciwpyłowych celem ochrony szczelności i stanu amortyzatorów.
Zadbaj o stan amortyzatorów w swoim pojeździe i ciesz się komfortową jazdą
Podczas eksploatacji pojazdów często mamy do czynienia z koniecznością wykonywania regularnej wymiany części zamiennych. Jedną z nich są właśnie amortyzatory. Od ich sprawności zależy wiele aspektów związanych z użytkowaniem. Dlatego też warto kompleksowo zadbać o ich stan oraz cykliczną wymianę. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wygodną i komfortową jazdą niezależnie od panujących warunków na drodze.
źródło: artykuł zewnętrzny