reklama
Artykuł SponsorowanyKultura i rozrywka

Jak sprzedać mieszkanie w kilku prostych krokach?

reklama

Sprzedaż mieszkania to zadanie, które wymaga nieco czasu i wysiłku. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak usprawnić proces sprzedaży nieruchomości! Zobacz, jak wycenić mieszkanie online i jak sporządzić przedwstępną umowę sprzedaży. Transakcja sprzedaży nie musi spędzać ci snu z powiek! Wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami, by w prosty sposób wycenić i sprzedać lokum! Przekonaj się!

 

Krok pierwszy – przygotowanie odpowiedniej dokumentacji

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, w pierwszej kolejności niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, takiej jak akt własności nieruchomości, zaświadczenie wskazujące na brak długów względem spółdzielni czy zaświadczenie o zameldowanych w mieszkaniu osobach. Po skompletowaniu powyższych dokumentów możesz przejść do kolejnego kroku.

Krok drugi – wycena mieszkania online

Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania, kolejnym krokiem jest jego wycena. Dzięki temu w prosty sposób poznasz jego wartość. Dobrym rozwiązaniem jest wycena mieszkania online, dzięki której nie musisz nawet wychodzić z domu! Po podaniu danych, takich jak miasto, typ budynku, liczba pokoi czy metraż, system wylicza orientacyjną wartość mieszkania. Tego rodzaju formularz znajdziesz na stronie homly.to.

reklama

Krok trzeci – dodanie ogłoszenia i znalezienie kupca

W kolejnym kroku możesz przejść do właściwej części, czyli dodania ogłoszenia i znalezienia kupca. Czas, w którym uda ci się znaleźć chętnego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość mieszkania, lokalizacja i cena. Ważna jest tutaj cierpliwość i wytrwałość. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z pomocy profesjonalistów, takich jak Homly.to, dzięki którym możliwa jest sprzedaż mieszkania w krótkim czasie, bez pośredników.

Krok czwarty – umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Kolejnym krokiem jest przygotowanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania. Jak sama nazwa wskazuje, umowa ta stanowi swego rodzaju wprowadzenie do właściwej umowy. Dzięki niej obie strony mają pewność, że transakcja dojdzie do skutku. Dla kupującego to pewność, że mieszkanie nie zostanie sprzedane innej osobie, a dla sprzedającego gwarancja, że kupujący się nie wycofa. W przeciwnym razie musi płacić odszkodowanie. Tego rodzaju umowa może być sporządzona u notariusza, ale nie jest to konieczność.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania – jakie informacje zawiera?

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania powinna zawierać kilka kluczowych informacji, a wśród nich dane obu stron, opis nieruchomości, jej lokalizację oraz powierzchnię, numer księgi wieczystej oraz termin, w którym nastąpi podpisanie właściwej umowy sprzedaży mieszkania.

Krok piąty – podpisanie właściwej umowy sprzedaży mieszkania

Tego rodzaju umowa musi być już podpisana u notariusza, w formie aktu notarialnego. Umowa sprzedaży nieruchomości zawiera wiele strategicznych danych, między innymi cenę, sposób zapłaty czy wszystkie przedłożone dokumenty. Dodatkowo musi ona zawierać informacje o lokalizacji mieszkania, powierzchni i numerze księgi wieczystej. Tylko umowa zawierająca komplet danych jest ważna.

Krok szósty – właściwa transakcja i przekazanie mieszkania

Ostatnim krokiem w sprzedaży mieszkania jest właściwa transakcja i przekazanie mieszkania nowemu właścicielowi. Transakcja i przekazanie pieniędzy musi przebiegać zgodnie z założeniami zawartymi w umowie. Dobrym rozwiązaniem jest przelew pieniędzy jeszcze u notariusza. Rozwiązanie to ma szczególnie sens, jeśli obie strony posiadają konto w tym samym banku, gdyż wówczas pieniądze od razu trafią na konto. Ostatni krok to przekazanie kluczy nowemu właścicielowi. Ponownie, wszystko musi przebiegać zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie. Przekazanie kluczy następuje po przekazaniu pełnej kwoty pieniędzy na konto sprzedającego.

Sprzedaż mieszkania wcale nie jest tak skomplikowana, jak może się wydawać. Należy jednak odpowiednio się przygotować i po kolei, krok po kroku realizować wszelkie czynności, takie jak przygotowanie dokumentacji, wycena mieszkania, znalezienie kupca, przygotowanie umowy przedwstępnej, podpisanie właściwej umowy i przekazanie kluczy. Można także skorzystać z pomocy specjalistów, dzięki którym to zadanie stanie jeszcze prostsze i przyjemniejsze!

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button