reklama
Artykuł Partnerski

Jak ubezpieczyć budynek wielorodzinny?

Dom jednorodzinny ubezpiecza się zawsze indywidualnie, ponieważ nie należy on do żadnej spółdzielni i nie zarządza nim zewnętrzna administracja. Mieszkanie również można ubezpieczyć w ten sposób, ale w tym przypadku opcją jest także przystąpienie do ubezpieczenia grupowego. Jeśli spółdzielnia podpisała umowę z ubezpieczycielem, możesz skorzystać z oferty przygotowanej dla całego budynku. Jak wygląda takie ubezpieczenie i czy warto z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Budynek wielorodzinny – definicja

Budynek wielorodzinny to według definicji blok, kamienica lub apartamentowiec, który ma minimum jedną klatkę schodową i trzy niezależne mieszkania. Nieruchomość nie może być pustostanem ani nie może być przeznaczona do wyburzenia, ponieważ wtedy nie ma możliwości objęcia jej polisą. Warunkiem, który nieruchomość musi spełnić jest także podleganie pod spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Aby poszczególne mieszkania można było ubezpieczyć grupowo, muszą mieć wspólną administrację. 

reklama

Ubezpieczenie lokalu – indywidualnie czy grupowo?

Mieszkanie można ubezpieczyć indywidualnie, wybierając zakres ochrony dopasowany do swoich potrzeb. Można również nie zdecydować się na polisę w ogóle. Jeśli jednak masz mieszkanie w budynku wielorodzinnym, który podlega administracji i ma podpisaną umowę z jakimś towarzystwem ubezpieczeniowym – możesz włączyć swój lokal do ubezpieczenia grupowego. Czy taka polisa jest bardziej opłacalna niż indywidualna? Niekoniecznie. Może okazać się, że oferta jest mało elastyczna albo droga, natomiast na pewno warto to sprawdzić. Czasem ubezpieczyciele oferują korzystniejszą składkę, jeśli ubezpiecza się u nich więcej osób. 

Najłatwiej i najwygodniej znajdziesz ubezpieczenie mieszkania online, korzystając z porównywarek. Zebrane są tam propozycje ubezpieczeń z różnych towarzystw. Znając ofertę zaproponowaną mieszkańcom bloku, w którym masz lokal, łatwo zestawisz ją z ofertami polis indywidualnych.

Co obejmuje ubezpieczenie budynku wielorodzinnego?

W przypadku polisy indywidualnej sam decydujesz co i w jakim zakresie ubezpieczysz. Może to być ochrona podstawowa albo rozszerzona o dodatkowe sytuacje czy przedmioty. W przypadku polisy grupowej nie ma aż takiej elastyczności, aczkolwiek ubezpieczyciele często proponują lokatorom dwa warianty ubezpieczenia: podstawowy i rozszerzony. Co może zawierać taka polisa? 

W wariancie podstawowym najczęściej jest to:

  • pożar i inne zdarzenia losowe, 
  • kradzież z włamaniem i rabunek,
  • awaria/wymiana zewnętrznych urządzeń i instalacji,
  • ochrona prawna.

Do rozszerzenia polisy mogą zostać włączone takie sytuacje jak:

  • wandalizm/dewastacja (w tym np. graffiti),
  • przepięcie,
  • pękanie rur i przewodów spowodowane mrozem,
  • powódź,
  • kradzież zwykła (bez włamania), czyli np. kradzież elementów zewnętrznych budynku,
  • koszt utraty mediów,
  • drobne prace remontowe.

Szczegółowa lista sytuacji objętych ochroną zawsze znajduje się w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto się z nimi zapoznać, gdyż mogą być one przydatne w procesie podejmowania decyzji co do polisy. Więcej informacji na temat ubezpieczenia budynku wielorodzinnego znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-budynkow-wielorodzinnych.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button