BiznesDomSilesia Flesz najnowsze informacje

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania lub domu? [TOP 10]

Tanie ogrzewanie domu to cel każdego z nas. Zwłaszcza gdy sezon grzewczy już rozpoczęty, a rachunki zaczynają niebezpiecznie wzrastać. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania lub domu lub w pracy? Sprawdź i znajdź swój sposób. 

Co zrobić, by zaoszczędzić na ogrzewaniu naszego domu lub mieszkania? Sposób wydaje się prosty – wystarczy, że wprowadzić kilka zasad, a Twoje rachunki energii cieplnej będą zdecydowanie niższe. Zaoszczędzisz w ten sposób trochę pieniędzy.  

Jak zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu mieszkania lub domu?

  1. Uszczelnij okna – nieszczelne okna to częste źródło utraty ciepła. Sprawdź, czy w Twoim mieszkaniu lub domu chłodne powietrze nie wpada przez małe szpary w oknach i uszczelnij je. 
  2. Nie zasłaniaj kaloryferów – zadbaj o to, aby meble czy rośliny nie blokowały dostępu do grzejników. Dzięki czemu ciepło będzie mogło rozejść się równomiernie po całym pomieszczeniu. 
  3. Przykręć grzejniki przed wyjazdem – kiedy wychodzisz do pracy lub wyjeżdżasz gdzieś na dłużej, nie musisz zostawiać kaloryferów maksymalnie odkręconych. Warto je trochę przykręcić. Należy jednak mieć na uwadze, aby zbytnio nie wychłodzić mieszkania. Po nadmiernym wychłodzeniu, najbliższa próba ogrzania mieszkania może skutkować koniecznością dostarczenia większej ilości ciepła, a to zniweluje Twoje plany oszczędnościowe i wydrenuje pieniądze z Twojego portfela. 
  4. Załóż termostat – jeśli chcesz wiedzieć, jaka temperatura jest w pomieszczeniu i mieć nad tym kontrolę. Instalując przy grzejniku termostat będziesz mógł automatycznie regulować temperaturę wtedy, gdy może być ona nieco niższa (np. podczas snu). 
  5. Nie otwieraj okien przy odkręconym grzejniku – często można się spotkać z takim błędem! Otwierasz okno, chcesz przewietrzyć pokój, ale zostawiasz grzejnik odkręcony. W taki sposób, ciepło ulatuje przez otwarte okno, a grzejnik pobiera więcej energii, próbując wyrównać temperaturę w pomieszczeniu. Uważaj na to, kiedy wietrzysz mieszkanie, aby Twoje rachunki za ogrzewanie drastycznie nie wzrosły. 
  6. Ustaw odpowiednią temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach – zazwyczaj nie korzystasz z każdego pomieszczenia w swoim domu czy mieszkaniu w podobnym czasie. Jeśli jakiś pokój jest nieużywany przez dłuższy czas, ustaw w nim niższą temperaturę.
  7. Przemyśl ocieplenie domu – jeśli chcesz zapewnić w swoim domu więcej ciepła, rozważ ocieplenie zewnętrznych ścian (po obliczeniu, z jakimi kosztami się to wiąże). Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje wnętrza będą przytulne i ciepłe, a rachunki niższe, ponieważ nie będziesz mu
  8. Zainwestuj w odpowiednie okna i drzwi – przez okna i drzwi potrafi ulatywać sporo ciepła. Jeśli nie chcesz za każdym razem pamiętać o uszczelnianiu, zastanów się nad wymianą okien i drzwi wejściowych (szczególnie jeśli są już stare) na solidne i szczelne.
  9. Odpowiednia konserwacja kotła i instalacji grzewczej. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dobrze zadbać o odpowiednią pracę instalacji grzewczej. Tanie ogrzewanie domu pozostanie marzeniem, jeśli nasz system będzie zanieczyszczony. Zaniedbując regularne płukanie instalacji oraz przeglądy i odmulanie kotła, narażamy się na większe wydatki związane ze zmniejszoną (od kilku do nawet kilkunastu procent!) wydajnością systemu grzewczego.

  10. Ubieraj się cieplej – to chyba najprostszy sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli lubisz chodzić lekko ubranym, często jest Ci zimno i tym samym rosną opłaty za ciepło. Dla oszczędności warto czasem założyć grubszy sweter lub lekki polar i ustawiać niższą temperaturę na grzejnikach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button