KategoriaKrajRegion

Jaka Trampolina Będzie Najlepsza Dla Dziecka?

Sezon letni rozpoczął się w pełni. Porządkujemy swoje ogrody i odświeżamy tarasy. Radość z ciepłych dni czerpią również dzieci, ponieważ jest to czas kiedy mogą bawić się na świeżym powietrzu i rozładować swoją energię podczas intensywnej aktywności fizycznej. Z pomocą więc przychodzą nam trampoliny ogrodowe, które sprawiają mnóstwo frajdy nie tylko najmłodszym. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając trampolinę ogrodową? Jaka będzie najlepsza dla Twojego dziecka? Jaki rozmiar wybrać? Na jakie zabezpieczenia zwrócić szczególną uwagę? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, a z pewnością rozwieje on wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.

 

Jaką trampolinę ogrodową wybrać?

Na początek musimy rozróżnić występujące rodzaje trampolin. Możemy wybierać pośród trampolin ogrodowych, domowych oraz trampolin dla zawodowców i do ćwiczeń fitness. Te pierwsze przeznaczone są do użytku domowego dla najmniejszych dzieci oraz tych kilkuletnich. Trampoliny ogrodowe natomiast mogą być świetną rozrywką zarówno dla kilkulatków, młodzieży jak i dorosłych. Trampoliny dla profesjonalistów przeznaczone są dla osób, które zawodowo uprawiają gimnastykę i te modele nie są zabezpieczone siatką. Trampoliny fitness z kolei są tak skonstruowane, że doskonale sprawdzają się podczas amatorskiego jak i zawodowego uprawiania jumping fitnessu.

Kiedy zastanawiamy się, jaką wybrać trampolinę, w naszej głowie pojawia się produkt o okrągłym kształcie, ponieważ większość trampolin jest właśnie okrągła. Taka też najczęściej jest polecana przez sprzedawców i takie spotykamy w domowych ogródkach. Jednak nie jest to jedyny kształt, jaki możemy wybrać. Na rynku znajdziemy także trampoliny owalne oraz prostokątne (zazwyczaj dedykowane sportowcom, ale nie tylko). Jeżeli nasz ogród nie jest duży, to warto pomyśleć o sprzęcie tego typu, ponieważ znacznie lepiej pozwoli zagospodarować nam przestrzeń. Oprócz doboru odpowiedniego kształtu należy zastanowić się również nad odpowiednimi zabezpieczeniami.

dzieci skaczą na trampolinie (fot.: materiał partnera)
dzieci skaczą na trampolinie (fot.: materiał partnera)

Siatka zabezpieczająca to obowiązkowy element, o jaki musimy zadbać, wybierając trampolinę dla dzieci. Siatka zewnętrzna świetnie się sprawdzi na trampolinie w ogrodach przydomowych, na placach zabaw czy w przedszkolach. Stanowi zabezpieczenie przed upadkiem, ale nie ogranicza przestrzeni. Siatki ochronne wewnętrzne natomiast dodatkowo zabezpieczają przed ewentualnym nadepnięciem na sprężyny. Optymalna wysokość siatki to około 180 cm.

Siatka wewnętrzna będzie więc dobrym rozwiązaniem na zabezpieczenie najmłodszych dzieci. Pamiętajmy jednak, aby szczególnie najmłodsze pociechy, były ciągle pod naszą kontrolą podczas zabawy na trampolinie. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy trampolina spełnia rygorystyczne normy, czy jest dobrej jakości, ocenić jej wykończenie oraz stabilność, a także zapytać sprzedawcę, czy posiada potrzebne atesty.

Trampolina ogrodowa – maksymalne obciążenie

Mata do skakania do trampoliny może mieć różne wielkości, a to wiąże się także z różnymi obciążeniami. W zależności od naszych upodobań oraz wielkości ogrodu, mamy pełen wachlarz możliwości. Weźmy też pod uwagę liczbę osób, jaka będzie na co dzień korzystać z trampoliny.

Nie warto wybierać najmniejszych modeli, jeżeli wiemy, że dzieci będą się kłócić o kolejność zabawy. Natomiast jeżeli nasz ogród nie należy do największych, a ilość osób, która będzie korzystać z trampoliny w tym samym czasie, nie jest duża, nie warto wybierać największych modeli, ponieważ spowoduje to tylko zapełnienie całej przestrzeni naszego wypoczynku i relaksu. Z kolei jeżeli planujemy spędzać czas na trampolinie ogrodowej całą rodziną, warto postawić na taki model, który wytrzyma obciążenie wszystkich osób i zapewni nam świetny wypoczynek oraz będzie doskonałym urozmaiceniem czasu wolnego spędzanego z dziećmi.

zabawa na trampolinie (fot.: materiał partnera)
zabawa na trampolinie (fot.: materiał partnera)

Jaka trampolina będzie więc odpowiednia dla naszych pociech? W zależności od tego ile osób chce jej używać jednocześnie, mamy do wyboru różne średnice, najpopularniejsze to te od 250 cm, 252 cm, ok. 300 cm, 312 cm, 374 cm, 435 cm, do nawet 474 cm. Na rynku znajdziemy też mniejsze modele, jednak te zazwyczaj przeznaczone są dla najmniejszych dzieci i dobrze sprawdzą się jedynie podczas użytkowania przez tylko jedną osobę.

Dobrej jakości trampoliny o średnicy 250 centymetrów charakteryzują się obciążeniem do 150 kg. Z kolei lepszy sprzęt o średnicy 436 centymetrów udźwignie do 180 kg.  Tańsze i gorsze jakościowo modele będą charakteryzować się obciążeniem do 100 kg – 120 kg itd. Warto więc przed zakupem upewnić się, jakie jest maksymalne obciążenie trampoliny i przestrzegać podanych przez producentów norm oraz ilości osób. Dopuszczalne obciążenie podawane jest po to, aby zadbać o najwyższe bezpieczeństwo maluchów.

Producenci określający swój produkt często posługują się wymiarami  w stopach, dlatego też, jeżeli nasza trampolina posiada oznaczenie 8 FT, to pomieści 1-2 osoby. 10 FT to modele dla maksymalnie trójki pociech, natomiast trampolina 12 FT doskonale sprawdzi się dla 3-4 osób. Największe rozmiary, 16 FT pozwalają na jednoczesną zabawę 5, a niekiedy nawet 6 dzieci.

Zabezpieczenia trampolin

Trampolina dla dzieci powinna umożliwiać komfortowe wchodzenie i schodzenie. W tym celu niezastąpiona będzie odpowiednia drabinka. Nie jest ona niezbędna, jednak dla najmłodszych może okazać się niezastąpiona i umożliwić bezpieczne schodzenie z trampoliny. Należy także zadbać o odpowiednie mocowanie drabinki, aby się nie przewróciła w trakcie wdrapywania się na trampolinę.

Matę do skakania powinna charakteryzować sprężystość oraz elastyczność. Mimo że jest elementem wymiennym, należy kierować się przy jej wyborze jak najwyższą jakością. Nie powinna ulegać przetarciom, a także musi być odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Sprężyny z kolei powinny być masywne, odpowiednio zamontowane, a  całość powinna zabezpieczać osłona na sprężyny. Elementy stelaża takie jak nogi czy rama muszą być solidne, bez ostrych zakończeń, a najlepiej jeżeli pokryte będą pianką, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Cały stelaż musi być gładki i masywny.

trampolina (fot.: materiał partnera)
trampolina (fot.: materiał partnera)

Niezależnie czy wybierzemy model z siatką zewnętrzną, czy siatką wewnętrzną, pamiętajmy, aby średnica trampoliny ogrodowej była odpowiednio dopasowana do siatki ochronnej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy posiada ona zamek błyskawiczny, który uchroni dziecko przed upadkiem. Co więcej, trampolina powinna być zabezpieczona także kotwami do podłoża, które pozwolą na utrzymanie  odpowiedniej stabilności.

Jak zabezpieczyć trampolinę zimą?

Trampolina ogrodowa to produkt wykonany z różnych materiałów, dlatego zarówno śnieg jak i deszcz, grad, a nawet silny wiatr mogą wpływać destrukcyjnie na jej elementy. Narażenie gumowych części na dłuższe działanie szkodliwych czynników może powodować ścieranie i pękanie, a sprężyny i elementy metalowe ulegają korozji. Natomiast siatka poddana ciężkim warunkom atmosferycznym może się poszarpać i tym samym stwarzać niebezpieczeństwo podczas użytkowania.

Jeżeli masz więc na tyle miejsca w garażu czy innym przydomowym schowku, warto schować trampolinę na zimę. Z kolei osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą zdemontować i schować siatkę, a całość przykryć odpowiednią folią lub pokrowcem wodoodpornym. Najważniejsze jest to, aby do trampoliny nie docierała wilgoć ani nie była ona narażona na bardzo niskie temperatury.

Ranking trampolin

Duży wybór solidnych i bezpiecznych trampolin znajdziesz na stornie  https://sklepsportowy.pl/trampoliny. W tym sklepie sprzedawane są tylko produkty, które przeszły najbardziej rygorystyczne testy, a producent Hiton Polska dba o najwyższą jakość sprzętu. Proponowane trampoliny są masywne, stabilne i doskonale wykończone. Sprawdzą się w każdym ogrodzie, a spory wybór modeli pozwoli na dopasowanie odpowiedniej trampoliny do naszych oczekiwań. Oto tylko niektóre z nich:

  1. Trampolina Ogrodowa 250 cm 8 FT C Hiton Polska CONVEX RING, która wytrzymuje obciążenie do 150 kg.
  2. Trampolina Ogrodowa 312 cm 10 FT Hiton Polska, pozwala na obciążenie do aż 180 kg.
  3. Trampolina Ogrodowa 374 cm 12 FT Z Hiton Polska również wytrzyma prawie 200 kg obciążenie, jednak jej średnica jest nieco większa od poprzedniczki, co pozwala na dodatkową przestrzeń i komfort podczas skakania i zabawy.
  4. Trampolina Ogrodowa 436 cm 14 FT Z Hiton Polska, ma aż 385 cm samej powierzchni do skakania!

Pamiętaj, że rozmiar trampoliny i wysoka siatka ochronna to ważne kryteria wyboru odpowiedniego modelu. Bezwzględnie należy przestrzegać również maksymalnego obciążenia, którego przekroczenie może spowodować upadek i uszkodzenia ciała. Zwróć także uwagę na sprężyny, stelaż, ostre elementy, a zimą zdemontuj siatkę i całość zabezpiecz specjalnym pokrowcem.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close