Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Jaki krem z filtrem SPF wybrać? – prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna

Krem z filtrem SPF, potocznie nazywany krem na słońce jest obowiązkowym produktem dla każdej osoby, niezależnie od wieku czy też pory roku oraz pory dnia – zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdzie słoneczko mocniej grzeje. Na szczęście coraz więcej osób jest świadoma zagrożenia, jakie może wyrządzić dla zdrowia człowieka szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jaki krem z filtrem SPF na słońce wybrać, żeby być pewnym, że skóra jest właściwie chroniona?

 

Krem z filtrem SPF – co to oznacza?

Kremy na słońce posiadają oznaczenie SPF. Co tak naprawdę oznacza ten skrót? SPF (ang. sun protection factor) to nic innego jak wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, który służy do oznaczania poziomu (stopnia) ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej stosowany jest najczęściej podczas produkcji kosmetyków przeciwsłonecznych. Wyróżnia się rożne kremy z filtrem SPF – SPF 15, SPF 20, SPF 30 czy też SPF 50. Jak łatwo zauważyć, wyróżnić można różne wartości wskaźnika SPF, który mieści się z przedziale od 2 do aż 50. Pod względem stopnia ochrony można wyróżnić kilka podziałów uwzględniających poziom ochrony przeciwsłonecznej. Pierwszy z nich wyróżnia następujący podział:

  • Słaba ochrona – od SPF 2 do SPF 6
  • Średnia ochrona – od SPF 8 do SPF 12
  • Wysoka ochrona – od SPF 15 do SPF 25
  • Bardzo wysoka ochrona – od SPF 30 – SPF 50
  • Ultrawysoka ochrona – powyżej SPF 50

W literaturze przedmiotu można spotkać się również z następującym podziałem stopnia ochrony:

  • Niska ochrona – od SPF 6 do SPF 10
  • Średnia ochrona – od SPF 15 do SPF 25
  • Wysoka ochrona – od SPF 30 do SPF 50

Kosmetolodzy podkreślają, że niższe wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej można najczęściej spotkać w kremach pielęgnacyjnych oraz podkładach, natomiast wyższe w kosmetykach dedykowanych jako kremy z filtrem SPF. Wysoka ochrona tj. kremy z filtrem SPF 30 lub kremy z filtrem SPF 50 powinny być stosowane przez cały rok, niezależnie od pogody. W miesiącach wzmożonego nasłonecznienia tj. pora wiosenna, letnia oraz jesienna, należy stosować wyłącznie krem z filtrem SPF 50.

Jak interpretować SPF w kremach na słońce?

Mając wiedzę, co oznacza skrót SPF w kosmetykach przeciwsłonecznych, warto również zastanowić się nad zrozumieniem stopnia jego działania tj. wskaźnika ochrony przed słońcem. Wartość wskaźnika (SPF), jak już wspomniano, mieści się w przedziale od 2 do 50. Wyznacza się go na podstawie stosunku ilości promieniowania ultrafioletowego, które powoduje oparzenia, podczas zażywania kąpieli słonecznej bez użycia filtra do ilości promieniowania ultrafioletowego również podczas opalenia ale przy użyciu filtra. Inaczej, SPF 50 oznacza, że u danej osoby, która stosuje krem z filtrem SPF 50 tj. o wysokim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej do słonecznego oparzenia skóry dojdzie aż po 50-krotnie dłuższym czasie aniżeli u osoby, która nie stosuje tego filtra. Należy wspomnieć, iż oblicza się to przy założeniu, że dochodzi do stałego natężenia promieniowania podczas ekspozycji skóry na słońce. Kosmetyk SPF 50 zatrzymuje prawie całe szkodliwe promieniowanie UV. Komisja Europejska jest zdania, że kremy z filtrem na słońce (ochrona przeciwsłoneczna) są bardzo ważne, lecz nawet mimo ich stosowania nie można opalać się bezkarnie, gdyż nie zapewnią one 100% ochrony. Dodatkowo, jej zdaniem, należy podkreślać i edukować na temat konieczności nanoszenia kosmetyków przeciwsłonecznych co kilka godzin.

Jaki krem z filtrem SPF wybrać?

Kosmetolodzy oraz dermatolodzy podkreślają, że im wyższy filtr SPF w kremach na słońce tym lepsza ochrona dla skóry. Wysoka ochrona przeciwsłoneczna to podstawa zdrowej i pięknej skóry oraz pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Zalecają więc oni, aby niezależnie od rodzaju cery, czy fototypu skóry zawsze używać najwyższy stopień ochrony przeciwsłonecznej tj. kremu z filtrem SPF 50. Dzieci i osoby poniżej 18 roku życia bezwzględnie powinny stosować jedynie produkty, które mają wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Krem na słońce z wysokim faktorem powinny także koniecznie stosować osoby z jasną karnacją, mające jasny kolor włosów lub takie, których skóra łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Dodatkowo, wysokie faktory SPF 50 należy stosować podczas wakacji w bardzo ciepłych krajach. Osoby z ciemniejszą karnacją i ciemnym kolorem włosów, które z łatwością opalają się na brązowy kolor mogą zastosować produkty przeciwsłoneczne z filtrem SPF 50 lub SPF 30. Kremy na słońce powinny być produktami naturalnymi, które pozbawione są silikonów, parabenów czy innych środków petrochemicznych – świetnie sprawdzą się przy cerze atopowej czy wrażliwej. Skóra mająca tendencje do łojotoku lub trądziku oraz cera tłusta i mieszana powinny wybrać krem z filtrem o lekkiej formule, która szybko się wchłania i nie będzie działał komedogennie (tj. zapychał porów). Skóra dojrzała, odwodniona oraz sucha powinna zwrócić uwagę na dodatkowe działanie produktu przeciwsłonecznego.

Literatura:

  1. Bojarowicz H., BartnikowskaN., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej., Prob Hig Epidemiol, 2014.
  2. Wojas A., Jaworek A.K., Rajzer L., Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień. Family Medicine & Primary Care Review 2007.
  3. Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie, 2012.
  4. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia, 2009.
  5. Ebisz M., Borkowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 2015.
  6. Łastowiecka-Moraz E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka. Bezpieczeństwo Pracy, 2011.
  7. Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka, Prace instytutu Elektrotechniki, 2010.
  8. Narbutt J., Wolska H., Kaszuba A. i wsp., Fotoprotekcja. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego., Przegląd Dermatologiczny, 2018.
  9. Smyk P., Smyk E., Holyńska-Iwan I., Olszewska-Słonina D., Połączenie filtrów naturalnych i sztucznych jako najlepsze źródło ochrony przeciwsłonecznej w preparatach kosmetycznych., Bydgoszcz 2019.
  10. Gliwa E., Goździalska A., Jerzy J., Wpływ promieniowania UV na skórę., w: Goździalska A., (red.), Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Kraków 2013.
  11. Rada ds. Zdrowia Publicznego i Sekcja Dermatologii, Promieniowanie ultrafioletowe: zagrożenia da dzieci i młodzieży, Pediatria po Dyplomie, 2011.
  12. Zalecenia Komisji z dnia 22 września 2006 r. w sprawie skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej i odnoszących się do nich oświadczeń – https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32006H0647
  13. Senelle, Kremy przeciwsłoneczne – https://senelle.pl/kremy-przeciwsloneczne/
źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button