Region

Jakie warunki trzeba spełniać, aby skorzystać z programu Czyste powietrze? W drogę wyruszyło mobilne biuro [WIDEO]

Mieszkańcy Pszczyny mogą obecnie odetchnąć pełną piersią, ale tylko dlatego, że latem mało kto pali w piecu. To nie sezon na smog, za to na wymianę pieca jak najbardziej. Dziś w Pszczynie swoją podróż po województwie zainaugurowało mobilne biuro programu „Czyste powietrze”. Chętni mieszkańcy mieli okazję dopytać jakie warunki trzeba spełniać, aby z programu skorzystać i jak prawidłowo wypełnić wniosek.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Widzieliśmy, że tu jest stoisko więc chcieliśmy zasięgnąć informacji od czego zacząć czy coś, bo chcemy tylko jedno mieszkanie zrobić na razie na gaz, żeby był piec dwufunkcyjny w łazience, a parter odciąć. A jak się parter odetnie i zostawi się kocioł kopciuch to nie będzie dotacji, więc trzeba się nad tym zastanowić – mówi Alicja Sitek, mieszkanka Pszczyny.

Mobilne biuro będzie podróżować po gminach woj. śląskiego do końca sierpnia.

Takim impulsem do stworzenia tych biur był przeprowadzony na początku roku pilotaż Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w dwóch gminach – jednej gminie na Śląsku, jednej w Małopolsce, który pokazał, że jśli wyjdzie się bezpośrednio do ludzi, nie będzie się na nich czekać w biurach, ale przyjdzie się do nich, w okolice ich miejsca zamieszkania to efekty i zainteresowanie są dużo większe – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W programie czyste powietrze właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać dofinansowanie na wymianę, zakup i montaż źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, mikroinstalację fotowoltaiczną, stolarkę drzwiową i okienną. Od połowy maja nabór wniosków odbywa się na nowych zasadach – uproszczone zostały kryteria dochodowe, powstał nowy formularz, zintegrowano program z programem „Mój prąd” i skrócono termin rozpatrywania wniosków. W Pszczynie przyznają, że problem ze smogiem jest duży.

Korzystamy z wszystkich możliwych programów jakie są dostępne. Mamy też ułatwienie z korzystania z tych programów, jak choćby to, że dzisiaj zaczęła się tutaj akcja, dlatego że kilka lat temu zajęliśmy niechlubne pierwsze miejsce wśród miast najbardziej zanieczyszczonych. Także wszyscy chętnie nam pomagają, a my z tego też chętnie korzystamy – mówi Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza Pszczyny.

Lista miejscowości, w których pojawi się mobilne biuro programu „Czyste powietrze” dostępna będzie na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Przystań Ocalenie zalana! Pomagają zwierzętom, teraz sami potrzebują pomocy! [WIDEO]

Rozwój Katowice reaktywacja! Piłkarze z Katowic wracają do rozgrywek!

Normalność wraca do przedszkoli i żłobków? Teraz mogą przyjąć więcej dzieci

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close