Kategorie

Jedni od drugich będą uczyć się ratowania życia. Na Śląsku ratownicy medyczni i żołnierze wojsk specjalnych łączą siły

I jedni i drudzy o ratowaniu życia wiedzą bardzo dużo – chociaż i jedni i drudzy życie ratują i niosą pomoc w diametralnie innych warunkach. Na Śląsku ratownicy medyczni z WPR Katowice i żołnierze wojsk specjalnych łączą od teraz siły. Będą się dzielili wiedzą medyczną.

Porozumienie w tej sprawie podpisali: Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz pułkownik Wojciech Smołuch, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa.

-Podstawy ratownictwa cywilnego bazują na ratownictwie taktycznym – mówi Dawid Lach, ratownik medyczny koordynujący Ośrodek Szkolenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. -Współpraca z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych to będzie dla nas okazja uczyć się od najlepszych żołnierzy, którzy zdobywali swoją wiedzę w warunkach ekstremalnych, na przykład podczas misji stabilizacyjnych.

-Wojskowi nierzadko są ratownikami medycznymi i pełnią dyżury w stacjach pogotowia ratunkowego. Obowiązkiem każdego ratownika jest podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie punktów edukacyjnych. Nasi żołnierze muszą się szkolić także w warunkach cywilnych podkreśla pułkownik Wojciech Smołuch, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa. Wybraliśmy do współpracy Ośrodek Szkolenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach ze względu na szeroką gamę certyfikowanych szkoleń i ich wysoką jakość.

-Choć przywiązujemy wagę do teorii, to kładziemy nacisk przede wszystkim na praktykę – zaznacza Dawid Lach. Będą nabywać wiedzy w praktyce, w roli obserwatorów i pomocników ratowników medycznych. Ale w tym czasie będą nam mogli udzielać też swoich rad – mówi koordynator Ośrodka Szkolenia WPR. -Doświadczenie wojskowych, ich procedury czy opanowanie w trakcie udzielania pomocy podczas zdarzeń ekstremalnych, mogą być dla nas bardzo przydatne – dodaje.

Powiązane artykuły

Za kilka tygodni ratownicy medyczni i żołnierze szykują duże wydarzenie, związane z udzielaniem pomocy w warunkach zimowych (szczegóły niebawem).

-Pomysłów na wzajemną wymianę doświadczeń na pewno nam nie zabraknie – deklaruje porucznik Marcin Szubert, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. -Zarówno nasi żołnierze, jak i ratownicy medyczni mają wiedzę zdobytą w bardzo różnorodnych okolicznościach. Wykorzystamy to z wzajemnością.

 


Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!



Dodajmy, że Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach współpracuje już z przedstawicielami służb mundurowych, m.in. z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach czy Państwową Strażą Pożarną. Ratownicy mają okazję sprawdzić się podczas szkoleń, takich jak na przykład eksplozja improwizowanego ładunku wybuchowego czy samoobrona w ambulansie. Cyklicznie organizowane są szkolenia z zakresu stosowania procedur i udzielania pierwszej pomocy na przykład podczas wypadków masowych albo ewakuacji pracowników instytucji.

 

źródło: WPR Katowice
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

TAJEMNICZA ŚMIERĆ przy autostradzie! Obok A1 na Śląsku odkryto zwłoki dwóch mężczyzn! Rewolwer i rany postrzałowe głowy!

Szybko wypełniają się limity. Ogromne zainteresowanie szczepieniem dzieci na covid!

Pierwszy przypadek koronawirusa OMIKRON na Śląsku! Będą kolejne? To bardziej niż pewne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button