AlarmRegionWiadomość dnia

Jest decyzja ws. Pierwszej Komunii na Śląsku! Arcybiskup katowicki wydał KOMUNIKAT

Maj to dla katolików miesiąc pierwszych komunii świętych. Z powodu epidemii koronawirusa, wiele wskazywało na to, że zostaną one przełożone na jesień. Ostatecznie będzie inaczej. Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc wydał w tej sprawie specjalny komunikat

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Lekarze zalewani falą hejtu! Co za dzbany to robią!?

-Ksiądz arcybiskup wskazał proboszczom możliwość zorganizowania także w najbliższym czasie. Dla kilku bądź pojedynczych rodzin we współpracy z katechetami i rodzicami. Taka pierwsza komunia święta mogłaby być sprawowana podczas mszy w niedzielę lub dni powszednie po wcześniejszym ustaleniu, odpowiednim przygotowaniu z zachowaniem wszystkich obowiązujących zasad sanitarnych – mówi rzecznik kurii katowickiej ks.Tomasz Wojtal.

Proboszczowie już myślą, jak bezpiecznie zorganizować uroczystość.

-Możliwa jest pierwsza komunia święta w małych grupach. W każdą niedzielną mszę czy w tygodniu w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu można taką pierwszą komunię zorganizować. Rodzice się zgłaszają, kilka osób ma zarezerwowane miejsce w kościele i myślę, że tak troje, czworo dzieci maksymalnie na danej mszy, może uczestniczyć zgodnie z przepisami odnośnie ilości osób na powierzchnię naszego kościoławyjaśnia proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie ks. Emmanuel Pietryga.

 

Pierwsza Komunia na Śląsku w czasie pandemii: Jest decyzja arcybiskupa Skworca!

 

Jeszcze inaczej do sprawy podszedł proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej.

-Proponujemy 31 maja na trzech mszach i 7 czerwca na trzech mszach, natomiast dzieci wczesno-komunijne chcielibyśmy w Boże Ciało 11 czerwca. Taki myśmy program zaproponowali do czwartku oczekujemy na odpowiedź, mamy nadzieję, że będziemy mogli to potwierdzić – mówi ksiądz Ryszard Nowak, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej.

Najwięcej zależeć będzie od rodziców. Duża ich część chce czekać z komunią swoich dzieci do przyszłego roku, są też tacy, którym zależy, żeby dziecko przystąpiło do niej jeszcze w tym roku.

-Z mężem zdecydowaliśmy, że na pewno nie chcemy czekać do przyszłego roku z przyjęciem sakramentu pierwszej komunii świętej i propozycja ze strony naszego księdza proboszcza z Katowic Zawodzia jest taka, że dzieci mogą przystąpić grupowo 13 września tego roku, jeżeli będzie taka możliwość formalna, lub w trybie indywidualnym ustalić to z księdzem proboszczem. Bardzo byśmy się cieszyli, gdyby to był termin sierpniowy jeszcze tego rokumówi Elżbieta Kozakiewicz, matka dziecka, które ma iść w tym roku do Pierwszej Komunii.

 

Pierwsza Komunia na Śląsku: Abp Katowicki wydał specjalny KOMUNIKAT

 

Arcybiskup Wiktor Skworc dał proboszczom dowolność w przygotowaniu i przeprowadzeniu sakramentu. Może się więc okazać, że komunie św. w tym roku będą się odbywać przez kilka miesięcy.

 

autor: Paweł Nawrat

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kopalnie nadal nie wydobywają węgla. Już ponad 240 górników zakażonych koronawirusem!

Obostrzenia zniknęły a biblioteki i muzea wciąż nieczynne. Co się dzieje? [WIDEO]

Co takiego się stało, że śląskie jest polskim epicentrum koronawirusa?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close