reklama
Artykuł Partnerski

Karmienie psa – rób to z głową

reklama

Karmienie psa to złożony temat. Jak karmić psa, żeby zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje? Istotny jest nie tylko dobór właściwej diety dla czworonoga, ale też częstotliwość podawania posiłków i stosowanie się do kilku podstawowych zasad. Przyjrzyjmy się im zatem i zastanówmy się, jak w odpowiedzialny sposób karmić psa.

  1. Karmienie psa: podstawowe zasady
  2. Ile razy dziennie karmić psa?
  3. Karma sucha – zalety i wady
  4. Karma mokra – zalety i wady
  5. Karmienie szczeniaka

Racjonalne karmienie psa jest jedną z najważniejszych kwestii podczas sprawowania opieki nad czworonożnym pupilem. Tylko te psy, które są odpowiednio żywione, mogą się zdrowo i prawidłowo rozwijać. Dlatego – niezależnie od tego, czy posiadasz psa z hodowli, czy też nie – warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Karmienie psa: podstawowe zasady

Pies nie jest zwierzęciem wszystkożernym. Niestety często o tym zapominamy, dokarmiając dorosłego psa, ale i szczeniaka, dzieląc się z nim swoimi posiłkami. Ciężko odmówić, gdy patrzą na nas zakochane psie oczy. Ale pamiętajmy, że to, co jemy na obiad czy kolację, może psu po prostu zaszkodzić.

reklama

Jest cała lista ludzkich przysmaków, które dla psa są po prostu toksyczne. Na liście tej są: czekolada, rodzynki, cebula, czosnek, orzechy makadamia czy awokado.

Skoro wiemy już, jakich produktów należy unikać, teraz skupmy się na tym, co powinno się znaleźć w żywieniu psa. Są to przede wszystkim niezbędne składniki odżywcze, które nasz pupil otrzymuje właśnie z prawidłowo dobranej diety. A więc takiej, która uwzględnia wiek i rasę, masę ciała psa, ogólny stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, ale i porę roku czy rodzaj sierści. Psy z długą i gęstą sierścią potrzebują więcej białka.

Posiłki podaje się po spacerze, a nie przed nim.Wydziel miejsce posiłków, które będzie czyste i łatwo dostępne. Pamiętaj przy tym o zapewnieniu psu dostępu do świeżej i czystej wody. Nie przekarmiaj psa i zwróć uwagę na odpowiednią liczbę kalorii. Jeśli chcesz wprowadzić jakieś zmiany w żywieniu, wprowadzaj je stopniowo, obserwując reakcję czworonoga.

2. Ile razy dziennie karmić psa?

Pytanie o to, jak żywić psa, dotyczy również częstotliwości, a także pór podawania posiłków. Według ogólnych zasad żywienia psa, karmienie powinno się odbywać dwa razy dziennie – rano i po południu lub wieczorem. Jednak niektóre psy powinny być karmione częściej, nawet 4 razy dziennie. Pamiętajmy, że nieco inne zasady będą obowiązywać np. w przypadku psów ras dużych, a inne w przypadku miniaturowych. Jednakże to tylko jedno z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o żywienie psa. W razie jakichkolwiek wątpliwości na temat tego, czym karmić psa i jak często to robić, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

3. Karma sucha – zalety i wady

Obecnie na rynku znajdziesz mnóstwo świetnych, pełnowartościowych karm dla psów (zajrzyj np. tutaj: https://apetete.pl/karmy-suche-dla-psa.html). Skąd wiedzieć, którą z nich wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem suchej karmy, pamiętaj, że zawiera ona jedynie 7-9 proc. wody, a w mniejszej objętości znajduje się większa ilość kalorii. Dlatego porcje karmy suchej, chociaż mniejsze, będą dla psa bardziej sycące. Niezwykle ważne jest, by wraz z podawaniem psu suchej karmy, zapewnić mu dostęp do czystej wody, dzięki czemu czworonóg będzie mógł uzupełnić jej braki w organizmie.

Nie oznacza to jednak, że suchą karmą nie powinno się karmić psa dorosłego. Wręcz przeciwnie. Sucha karma jest zdrowa i może pozytywnie wpłynąć na uzębienie psa. Sięgając po suchą karmę, wybieraj tę z dużą zawartością mięsa. Karma sucha może się nie sprawdzić, jeśli psiak ma problemy z gryzieniem (np. ze względu na sędziwy wiek).

4. Karma mokra – zalety i wady

Karma morka, jak sama nazwa wskazuje, na dużo większą wilgotność. Dzięki dużej zawartości wody wspiera więc nawodnienie organizmu. Doskonale się sprawdzi w przypadku karmienia psa, który ma problemy z gryzieniem, jak i psiego niejadka. Pamiętaj jednak, że mokry pokarm ma nieco mniejszą kaloryczność niż suchy. A zatem jedzenia po prostu trzeba podawać nieco więcej (oczywiście z rozsądkiem).

By zadbać o zdrowie psa, wybieraj karmę jak najlepszej jakości.

5. Karmienie szczeniaka

Sporo wiemy już na temat tego, jak karmić dorosłego psa. W przypadku szczeniąt należy pamiętać, że potrzebują one większej ilości energii oraz składników odżywczych niż psy dorosłe. Dlatego szczenięta powinny jeść częściej – nawet 5-6 razy dziennie. Psu podajemy niewielkie porcje, ale często. Gdy pies będzie miał ok. 7 miesięcy, możemy stopniowo zmniejszać częstotliwość podawania posiłków, aż dojdziemy do wspomnianych wcześniej dwóch posiłków dziennie.

Pamiętajmy o tym, że – mimo ogólnych zasad – każdy psiak jest inny i ma swoje potrzeby żywieniowe, które należy uwzględnić. Obserwujmy zatem szczeniaka, jak i psa dorosłego. Sprawdzajmy, co lubi i co najbardziej mu smakuje. Do suchej i mokrej karmy dodajmy także psie przysmaki (z umiarem). Nie zapomnijmy też o dopasowaniu rozmiaru i wielkości miski do wielkości naszego pupila.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button