REKLAMA
Kategorie

Katowice: 20 par skorzysta z bezpłatnego zapłodnienia metodą AneVivo

Od końca czerwca w Polsce dostępna jest nowa metoda wspomaganego rozrodu – AneVivo. Zdaniem naukowców, jest to rozwiązanie bardziej naturalne od tradycyjnego in vitro. Powód? Do zapłodnienia dochodzi w specjalnej kapsułce umieszczonej w ciele kobiety, a nie w szalce i w laboratorium, jak ma to miejsce w klasycznym in vitro.

Obecnie w Katowicach trwa kwalifikacja 20 par, które bezpłatnie będą mogły skorzystać z tego leczenia. Fundacja Gyncentrum uruchomiła specjalny program dający dostęp do metody AneVivo. Pary leczone będą w Klinice Gyncentrum w Katowicach – pierwszym ośrodku w Polsce i trzecim w Europie, który wdrożył tę  innowacyjną metodę. Warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w programie jest pomyślne przejście kwalifikacji medycznej według wytycznych twórców metody AneVivo

Zapisy na bezpłatne konsultacje trwają od początku lipca. Na wizyty mogą zgłaszać się pary ze zdiagnozowanym i udokumentowanym medycznie problemem niepłodności, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko. Do programu bezpłatnego leczenia za pomocą metody AneVivo zakwalifikują się jednak te z nich, które spełnią określone kryteria medyczne, o czym zadecyduje lekarz po konsultacji i rozmowie z pacjentami. Jak podkreślają lekarze, nowy program Fundacji Gyncentrum może być okazją dla tych par, którym nie udało się skorzystać z rządowej refundacji in vitro.

Metoda zapłodnienia AneVivo to metoda wspomagania rozrodu, która jest alternatywą dla konwencjonalnego zapłodnienia in vitro. Wszystko dzięki innowacyjnej technice zapłodnienia, które zamiast na szalce w laboratorium, odbywa się w organizmie matki. – Metoda AneVivo ze wszystkich dostępnych technik wspomagania rozrodu jest najbardziej zbliżona do naturalnych warunków fizjologicznych, ponieważ skraca czas przebywania zarodka poza organizmem matki  do minimum. Umożliwia to nawiązanie wczesnego dialogu na poziomie fizjologicznym pomiędzy zarodkiem a macicą: zarodek komunikuje się z macicą, a ta reaguje na jego obecność i dostosowuje się do niego. Embrion rozwija się w bardziej naturalnych warunkach, a nie jak ma to miejsce w tradycyjnej metodzie in vitro przy pomocy syntetycznych odżywek laboratoryjnych, którym brak obecności cząsteczek, takich jak: cytokiny, czynniki wzrostu, hormony, interleukiny czy miRNA. W laboratorium w przeciwieństwie do dynamicznego środowiska wewnątrz macicy matki, panuje środowisko statyczne, jedynie przybliżone do złożonych warunków naturalnych – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Gyncentrum.

I dodaje: – Dzięki temu endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest lepiej przygotowana na kluczowy dla powodzenia ciąży etap – implantację, czyli zagnieżdżenie się zarodka. To bezpośrednio wpływa na lepszy przebieg ciąży oraz zdrowie nowonarodzonych dzieci. Metoda AneVivo, podobnie jak jej klasyczna wersja in vitro, jest stosowana w przypadku par, u których stwierdzono niepłodność, a inne terapie medyczne okazały się niewystarczające.

Metoda AneVivo zyskała zaaprobowana m.in. przez organizację Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), która monitoruje działania w zakresie leczenia niepłodności. Skuteczność metody jest porównywalna do konwencjonalnego in vitro  – już do tej pory dzięki AneVivo przyszło na świat 33 dzieci, następne są w drodze. W Polsce pierwszych narodzin po zastosowaniu tej innowacyjnej metody można spodziewać się w przyszłym roku  – zapowiada klinika Gyncentrum. Na bezpłatne konsultacje kwalifikujące do programu Fundacji Gyncentrum można zgłaszać się pod numerem telefonu 32 506 57 77 lub tel. kom: 600 963 500.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button