KrajRegion

Katowice: Airport: Jakie są zasady dot. testów dla pasażerów przylatujących z krajów strefy Schengen i Non-Schengen?

Na lotnisku Katowice-Pyrzowice znajdziecie dwa punkty testowe w kierunku koronawirusa. Sprawdź jakie są zasady dotyczące testów, kwarantanny i ewentualnego zwolnienie z niej, obowiązujące pasażerów przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen i Non-Schengen.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Punkty testowe w kierunku koronawirusa w Katowice Airport

 • Punkt Laboratorium Lab-MEDCzynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Zlokalizowany na parkingu przed terminalem pasażerskim C (na prawo od wyjścia z budynku – lokalizacja)

  W ofercie punktu znajdują się dwa rodzaje testów: certyfikowany szybki test Antygenowy Panbio firmy Abbott (koszt: 160 zł, wynik po ok. 30 minutach) oraz szybki test genetyczny (NAAT) na systemie ID NOW firmy Abbott (koszt: 380 zł, wynik po ok. 30 minutach). We wskazanych kwotach pasażer otrzymuje wynik w języku polskim lub angielskim. Płatność gotówką lub kartą (preferowana).

  Punkt wyposażony jest w 6 stanowisk kontenerowych – w tym jedno tylko dla rodzin z dziećmi w wieku do 2 lat i dla osób wylatujących z Pyrzowic.

 • Punkt Centrum Medyczne DamianaCzynny od godz. 7.00 do 20.00, siedem dni w tygodniu. Zlokalizowany na parkingu przed Hotelem Moxy Katowice Airport (lokalizacja)

  W ofercie znajdują się dwa rodzaje testów: Antygenowy (koszt: 170 zł, wynik po ok. 15 minutach) oraz RT-PCR (koszt: 450 zł, wynik po ok. 6 godzinach). We wskazanych kwotach pasażer otrzymuje wynik w języku polskim lub angielskim. Uwaga ! Płatność wyłącznie kartą.

  Punkt wyposażony jest w 1 stanowisko kontenerowe.

Zasady dotyczące testów, kwarantanny i ewentualnego zwolnienie z niej, obowiązujące pasażerów przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen i Non-Schengen

Pasażerowie przylatujący z krajów strefy Schengen

 • Pasażerowie przylatujący z państw strefy Schengen powinni posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa w języku polskim lub angielskim, który został wykonany przed przekroczeniem granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.
 • Straż graniczna będzie kontrolować, czy pasażerowie przylatujący z państw strefy Schengen posiadają negatywne wyniki testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa. Jego brak będzie skutkował skierowaniem na kwarantannę.
 • Z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa wykonany po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin i pod warunkiem, że w tym czasie laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu teleinformatycznego.

Pasażerowie przylatujący z krajów Non-Schengen

 • Negatywny wynik testu wykonany przed przekroczeniem granicy nie zwalnia z kwarantanny. Oznacza to, że testy wykonane w krajach Non-Schengen nie będą uznawane.
 • Kwarantannę skrócić może wyłącznie negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa wykonany po przylocie do Polski w ciągu 48 godzin i wysłany do systemu teleinformatycznego.
 • [W przypadku pasażerów, którzy nie ukończyli 12 roku życia] Nieletni podróżni są zwolnieni z kwarantanny pod warunkiem, że podróżują pod opieką osoby dorosłej, która spełnia jeden z poniższych warunków:
 1. Przedstawi negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w okresie 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku testu,
 2. Jest w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Osoby zwolnione z kwarantanny

Obowiązkowa kwarantanna po przylocie do Polski z krajów strefy Schengen i Non-Schengen nie dotyczy osób, które:

 • Przyjęły obydwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (w przypadku szczepionki dwudawkowej) lub jedną dawkę (w przypadku szczepionki jednodawkowej) i dysponują zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego. Uwaga – szczepionka musi być dopuszczona przez Unię Europejską.
 • Za osoby w pełni zaszczepione uważa się tych pasażerów, u których minęło minimum 14 dni od momentu przyjęcia ostatniej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.
 • Są ozdrowieńcami, czyli osobami, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy były poddane izolacji, izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Pełną listę przypadków, w których stosuje się zwolnienie z kwarantanny, można znaleźć w treści rozporządzenia: „W sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Paulo Sousa po meczu Polska-Słowacja: Jest jeszcze 6 punktów do zdobycia

Śląska Karta Usług Publicznych przejdzie metamorfozę. Zamiast karty – aplikacja

Zostań celnikiem! Krajowa Administracja Skarbowa szuka pracowników na Śląsku

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close