AlarmRegionWiadomość dnia

Katowice: Akademiki UŚ częściowo jako kwarantanna na koronawirusa. Studenci wściekli!

Studenci wyprowadzają się z części akademików. Docelowo budynki mają służyć jako miejsca kwarantanny dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Studenci Uniwersytetu Śląskiego nie kryli zaskoczenia takim obrotem sprawy.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Nie leczcie koronawirusa papierem toaletowym!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Dowiedzieliśmy się po nocach, wczoraj, więcej to tak na szybko dzisiaj akcja. Wyprowadzka dosłownie. Wiadomo, nikt nie jest zadowolony, ale jak trzeba to trzeba. Siła wyższa niestety. Tak się stało – mówi Kinga Karlińska, studentka V roku Uniwersytetu Śląskiego.

Uniwersytet Śląski wytypował na ten cel trzy budynki. Akademik UŚka w Cieszynie w zasadzie już stoi pusty. DS numer 2 w Katowicach dzisiaj opuszczali ostatni studenci. Decyzja o tym, który budynek zostanie przeznaczony na kwarantannę w Sosnowcu ma dopiero zapaść.

-Jeżeli chodzi o akademik DS 2 w Katowicach, tam w piątek mieliśmy 244 mieszkańców, natomiast trzeba mieć na uwadze to, że przez weekend też część mieszkańców opuściła akademik. Pamiętajmy, że wszystkim tym osobom, które nie mogą znaleźć gdzieś indziej schronienia – nie mogą się przenieść do rodziny, znajomych czy też nie chcą z różnych powodów, mamy możliwość oferowania zakwaterowania w innych naszych domach studenckich – wyjaśnia Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.

Studenci wyprowadzają się z części akademików. Docelowo budynki mają służyć jako miejsca kwarantanny dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem
Studenci wyprowadzają się z części akademików. Docelowo budynki mają służyć jako miejsca kwarantanny dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem

Jeżeli ktoś wyjechał wcześniej i zostawił swoje rzeczy w pokoju, to zostaną one spakowane przy udziale powołanej w tym celu komisji i zdeponowane. Po unormowaniu się sytuacji, rzeczy te z powrotem trafią do właścicieli. Na Uniwersytecie Śląskim przyznają, że finalna decyzja wojewody w tej sprawie trafiła do nich w poniedziałek wieczorem. Do sytuacji stara się też przygotować Politechnika Śląska.

-Wstępnie to są trzy akademiki. Nasi studenci w dużej części sami wykwaterowali się z budynków po decyzji o zawieszeniu zajęć w trybie stacjonarnym. Natomiast jesteśmy przygotowani też jeśli by się okazało, że trzeba będzie przekazać konkretne budynki na kwarantannę, to mamy przygotowany plan postępowania i szybkiego przekwaterowania, czy też zabezpieczenia mienia studentów, którzy nie będą mogli zrobić tego we własnym zakresie – mówi Jadwiga Witek, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Przypomnijmy, że do 25 marca przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe w Polsce nie prowadzą ani zajęć dydaktycznych, ani opiekuńczych. Dzisiaj minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że przerwa ta zostanie prawdopodobnie wydłużona. Wszystko jest uzależnione od sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Kluczowa ma być rekomendacja ministra zdrowia i GIS.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Epidemia koronawirusa: Kontrole graniczne w Cieszynie sparaliżowały ruch w całym mieście!

Minister Szumowski: Jeszcze w tym tygodniu 1000 przypadków koronawirusa! Śląskie szpitale gotowe?

Śląskie: Epidemia wyrzucania zwierząt przez epidemię koronawirusa! Ludzie zwariowali! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close