reklama
Kategorie

Katowice: Głucha noc w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza zarówno osoby słyszące, jak i niesłyszące do spotkania z kulturą Głuchych i polskim językiem migowym. Głucha noc odbędzie się w sobotę, 29 września z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego.

 

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 w budynku Stolarni, gdzie odbędzie się spotkanie z prof. Mariuszem Pałką z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach dotyczące zmysłów, tekstu i znaku. Tematem prelekcji będą grafiki Michała Justyckiego.

O godz. 17.00, Muzeum Śląskie zaprasza na otwarty slam poetycki w polskim języku migowym. Podczas slamu będzie można się przekonać, jak wiele poetyckich znaczeń kryje w sobie polski język migowy. Wstęp na spotkania jest wolny.

reklama

O godz. 18.00 w Audytorium Muzeum Śląskiego (poziom -4) odbędzie się spektakl „Nie mów nikomu v.2” w reż. Adama Ziajskiego. Spektakl zostanie wystawiony w ramach odbywającego się w Katowicach od 21 września Międzynarodowego Festiwalu „Open the Door” organizowanego przez Teatr Śląski oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Festiwal prezentuje spektakle i projekty artystyczne, które oddają głos ludziom zepchniętym na margines przez okoliczności, społeczeństwo, chorobę, niepełnosprawność czy uwarunkowania społeczne i socjalne. Bilety w cenie 20 i 5 zł dla osób niesłyszących są dostępne w kasach i na stronie Teatru Śląskiego oraz – w przypadku wolnych miejsc – przed spektaklem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego włącza się również Opera Śląska w Bytomiu. W niedzielę, 30 września, o godz. 18.00 na jej deskach będzie można zobaczyć balet „Szeherezada/Meda” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa/Samuela Barbera, w reżyserii i choreografii Roberta Bondary. Dla członków Polskiego Związku Głuchych oraz Bytomskiego Stowarzyszenia Niesłyszących Opera Śląska przygotowała bilety na ten spektakl w promocyjnej cenie.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego został ustanowiony w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych i jest obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób niesłyszących, ich prawa i osiągnięcia.

Udostępniając swoją bogatą ofertę, Muzeum Śląskie zawsze ma na uwadze różnorodność potrzeb swoich odbiorców. Jest instytucją egalitarną, powszechnie dostępną zarówno na poziomie infrastrukturalnym, jak i programowym. Instytucja włącza się aktywnie w proces integracji różnorodnych środowisk, a także podnoszenia świadomości na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wiedząc, że potrzeby te zmieniają się równie szybko, jak otoczenie.

ZOBACZ TAKŻE TVS SILESIA FLESZ [24.09.2018]

Muzeum Śląskie prowadzi również działania edukacyjne przeznaczone dla grup o specjalnych potrzebach oraz różnorodne projekty integracyjne. Organizowane przez muzeum wydarzenia dostosowywane są m.in. do potrzeb osób niesłyszących, a program edukacji włączającej realizowany jest przy ścisłej współpracy z odbiorcami. Osoby Głuche mogą skorzystać z wykładów i warsztatów prowadzonych w polskim języku migowym lub tłumaczonych na polski język migowy.

 

(źr: Muzeum Śląskie)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button