Region

Katowice: jutro 28. finał WOŚP

Co roku, w drugą niedzielę stycznia, odbywa się ogólnopolski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już od 28 lat w wielu miastach działają lokalne sztaby, do których zgłaszają się wolontariusze, którzy kwestują na ulicach w dzień finału. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie siedem dzielnicowych sztabów swoją pracę rozpoczęło już kilka tygodni temu, a w dzień finału na katowickim rynku wystąpią muzycy wspierający WOŚP.

3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Mieszkańcy Katowic wiele razy pokazywali, że mają wielkie serca, otwarte na potrzeby innych. Dlatego zachęcam, w ramach możliwości, do wsparcia WOŚP – mówi prezydent Marcin Krupa. – Na aukcję WOŚP przekazaliśmy złoty rower, który otrzymaliśmy za zdobycie tytułu „rowerowej stolicy Polski” w 2019 roku. Nagroda przypadła nam dzięki mieszkańcom Katowic, którzy przejechali łącznie ponad 1,3 mln km. Chcemy, by to zaangażowanie katowiczan pomagało dalej – dodaje prezydent.

Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP zebrano łącznie ponad 176 mln zł, a kwestę prowadziło aż 120 tys. wolontariuszy.

W niedzielę 12 stycznia na katowickim Rynku w godz. 13.00-23.00 zaplanowano koncerty i szereg atrakcji. W mieście muzyki nie może jej przecież brakować – na scenie wystąpią: Impreative, Transgresja, Ras Luta, Jamal oraz Jelonek. Nie zabraknie również animacji dla najmłodszych. Będą także strażacy z ochotniczych straży pożarnych i sportowcy, którzy przygotowali m.in. pokaz łyżwiarstwa. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Pieczyński.

W ramach 28. Finału WOŚP w Katowicach utworzono siedem sztabów przy: Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Wańkowicza na os. Witosa, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących w Koszutce, Hufcu ZHP Katowice, Fundacji Elementarz, przy Fundacji z Pasją w Szopienicach, Ekumenicznej Fundacji BETHLEHEM i Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka Im. Św. Jana Pawła II. Wszystkie sztaby zrzeszają dużą liczbę wolontariuszy z naszego miasta i okolic, których w niedzielę 12 stycznia spotkamy na ulicach Katowic.

Harmonogram finału na katowickim Rynku:
13.00 – rozpoczęcie imprezy
13.00 – Animacje
14.00 – Edge – pokaz łyżwiarstwa na lodowisku
15.30 – Imperative
16.30 – Transgresja
17.30 – Ras Luta
18.30 – Szkolny Patrol
18.40 – Przedstawienie sponsorów oraz partnerów
19.00 – Jamal
20.00 – Światełko do nieba
20.30 – Jelonek
23.00 – Zakończenie imprezy

Szkolny patrol

Szkolny Patrol to pomysł 10-letniego Marcina Władyka, ucznia Szkoły Podstawowej nr 21 w Katowicach, który w grudniu 2012 roku wraz z koleżankami postanowił wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Obecnie Szkolny Patrol tworzy 84 uczniów z 8 szkół w Katowicach. Szkolny Patrol działa przez cały rok pomagając chorym dzieciom i dorosłym potrzebującym wsparcia. Razem ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Kostuchnie uczą, jak udzielać pierwszej pomocy w szkole, na ulicy i podczas wypadków samochodowych.

Uczestnicy Szkolnego Patrolu noszą koszulki z dużym sercem z napisem „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” z przodu, a na plecach imię oraz napis „Szkolny Patrol” i nazwę szkoły, w której się uczą.

Rok temu 84 Wolontariuszy Szkolnego Patrolu zebrało dla 27. WOŚP kwotę 101.661,07 zł. W tym roku chcą zebrać dla 28. WOŚP ponad 120.000 zł!!! Tegoroczny Szkolny Patrol będzie działał od 10 do 12 stycznia.

W ramach tegorocznego finału 28. WOŚP cała Szkoła Podstawowa nr 21 przy ul. Malczewskiego 1, czyli ponad 750 uczniów i około 30 nauczycieli weźmie udział w imprezie organizowanej na terenie Szkoły 12 stycznia godz. 11:00 – 13:00, na którą zaproszono szefową Katowickiego Sztabu 28. WOŚP Kamilę Smozik, policjanta Łukasza Oślizło, radnego Miasta Katowice Krzysztofa Pieczyńskiego, instruktora ratownika z Grupy Beskidzkiej GOPR Jacka Szewczuka oraz strażaka Michała Szczęsnego z Ochotniczej Straż Pożarnej w Katowicach Podlesiu.

Podczas imprezy wolontariusze z 8. Szkolnego Patrolu razem ze Strażakami z OSP Podlesie uczyć będą swoich 750 kolegów i koleżanek, jak udziela się pierwszej pomocy na ulicy podczas wypadków, a policjant i GOPR-owiec opowiedzą, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe w mieście i w górach. Ponadto dla uczestników imprezy przygotowano wiele konkursów. Dla Jurka Owsiaka wykonają wielkie czerwone serce z papieru i bibuły.

W sobotę 11 stycznia i w niedzielę 12 stycznia od godziny 8:00 do 20:00 83 wolontariuszy 8. Szkolnego Patrolu w ponad 50 miejscach w Katowicach i Tychach (m.in. 17 w największych centrach handlowych Katowic i Tychów) zbierać będzie pieniądze dla 28. WOŚP, a popołudniu zbiórkę pieniędzy kontynuować będzie na Finale 28. WOŚP w Katowicach i Sosnowcu. Na obu tych Finałach Wolontariusze Szkolnego Patrolu wystąpią na scenie w Katowicach na Rynku i w Sosnowcu na Górce Środulskiej.

Źródło: Katowice.eu

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: To chyba najpiękniejsza SHL-ka na rynku! Uczniowie przekazują ją na WOŚP! [WIDEO]

Koniec ze sportem w Rudzie Śląskiej? Miasto obcięło kasę na sportowe kluby! [WIDEO]

Śląskie: Wymiana „kopciuchów” może skończyć się za kilkadziesiąt lat. Wszystko idzie jak po grudzie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close