reklama
Kategorie

Katowice: O „śląskich” Himalajach w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na spotkanie poświęcone śląskiemu himalaizmowi, w którym wezmą udział wybitni wspinacze wysokogórscy związani ze Śląskiem. Podczas spotkania, które odbędzie się w czwartek, 4 października o godz. 18.00 w budynku stolarni, zostaną im wręczone Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

 

Motywem przewodnim spotkania będzie udział śląskich himalaistów w wysokogórskich wyprawach narodowych oraz wpływ, jaki wywarli na rozwój tej dyscypliny. Goście spotkania opowiedzą, jakie były początki ich pasji oraz jakie mają plany i niezrealizowane jeszcze marzenia związane ze wspinaniem. Zdradzą również, jak radzą sobie ze stresem i jak godzą swoją pasję z codziennymi obowiązkami. Spróbują także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego himalaizm jest tak popularny na Śląsku i dlaczego wśród himalaistów jest tak wielu Ślązaków. Wspomniani zostaną również wybitni przedstawiciele śląskiego himalaizmu, którzy w górach pozostali na zawsze, jak Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer czy Mirosław Dąsal.

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Na gnijącej skórze psa chodziły robaki! Drastyczna sprawa z Rybnika

reklama

W spotkaniu wezmą udział:

Krzysztof Wielicki – wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, piąty człowiek w historii, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, brał udział w pierwszych śląskich wyprawach na ośmiotysięczniki.

Jarosław Botor – wspinacz i ratownik medyczny, fotograf i filmowiec wypraw wysokogórskich, a także instruktor ratownictwa górskiego, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Artur Małek – pochodzący z Tychów polski taternik, alpinista i himalaista, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Marek Chmielarski – wspinacz, instruktor i pracownik wysokościowy, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Na przełomie 2017 i 2018 uczestniczyli oni w narodowej wyprawie zimowej na K2. To ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Wyprawa odbiła się szerokim echem w świecie ze względu na trudne warunki wspinaczkowe, jak i na bohaterskie zaangażowanie uczestników, którzy przerwali wyprawę, by wyruszyć pod Nanga Parbat i przeprowadzić akcję ratunkową Polaka Tomasza Mackiewicza i Francuzki Elisabeth Revol.

 

(źr: mat.prasowe)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button