Region

Katowice: Wiemy, na co mieszkańcy chcą wydać milion złotych

Ósma edycja inicjatywy lokalnej w Katowicach to aż 117 pomysłów mieszkańców zatwierdzonych do realizacji w 2020 roku. Spośród 152 pomysłów o wartości ponad 3 mln zł wybrano 117 tych, które spełniały warunki formalne i najlepiej wpisywały się w strategie miejskie w różnych obszarach, czy też realizowane aktualnie programy.

 

3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy – dlatego otwieranie się na potrzeby katowiczan uważam za swój obowiązek. Mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej, czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą efekty swojego zaangażowania w życie społeczności lokalnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wszystkie nasze działania mają jeden wspólny cel – nieustanne podnoszenie jakości życia w mieście. Cieszę się, że aż 117 wniosków w ramach inicjatywy lokalnej wspólnie w tym roku będziemy mogli zrealizować. Dzięki inicjatywom lokalnym wspólnie pracujemy nad ulepszeniem, upiększeniem przestrzeni Katowic, silniejszym zintegrowaniem mieszkańców czy też wsparciem lokalnych grup sąsiedzkich i aktywistów – dodaje.

Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 roku, kiedy zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, a na ich realizację zabezpieczonych było 100 tys. zł. W 2016 roku prezydent podjął decyzję o utrzymaniu puli inicjatywy lokalnej do 1 mln zł w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców, co pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy. W tym roku pozytywnie zweryfikowano aż 117 wniosków co daje 77% wszystkich złożonych wniosków. Najwięcej, bo aż 56 zaakceptowanych pomysłów dotyczy obszaru kultury, następnie 36 pomysłów będzie realizowane przy wsparciuwydziału edukacji i sportu,  natomiast 16 przy udziale wydziału polityki społecznej.

Inicjatywa lokalna pozwala mieszkańcom podjąć wspólne działanie. – Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnemu zaangażowaniu mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych. Mieszkańcy dzięki swojemu zaangażowaniu mogą pozyskać środki na realizację swojego pomysłu, który może dotyczyć poprawy przestrzeni miejskiej, np. modernizacja podwórka lub może być wydarzeniem integrującym mieszkańców, np. festyn osiedlowy o charakterze kulturalnym, sportowym czy ekologicznym.

– Wśród pomysłów, które już realizowano i zdecydowano się na kontynuację w ramach inicjatywy lokalnej jest m.in. przegląd spotów profilaktycznych, czy odpust św. Anny i jarmark na Nikiszowcu – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik urzędu miasta. – Mamy także pomysł wspólnego sprzątania Giszowca, czy też Lasu Murckowskiego. W ramach inicjatywy lokalnej dzięki nasadzeniom zazielenić się będzie mogło Załęże, Os. Witosa i Dąbrówka Mała. Wśród pomysłów inwestycyjnych warto wspomnieć o rewitalizacji podwórek, m.in. przy ul. Narcyzów 2 w Śródmieściu i przy ul. Grunwaldzkiej 4 w Ligocie – dodaje. Inicjatywy lokalne integrujące środowisko pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy, wśród pomysłów wybranych w ósmej edycji mamy: projekt Kulturalna Koszutka 2020, II Dębowy Piknik Rodzinny, IV Dni Dąbrówki Małej, lekcje śpiewu przy tężni solankowej, propozycje dla aktywnych seniorów, Giszowiecki Mikołajkowy Bieg po zdrowie, koncerty plenerowe w Piotrowicach, montaż poidełek w Zespole Szkół nr 1 na Zawodziu, a także stworzenie lawendowego ogrodu w Ochojcu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: To chyba najpiękniejsza SHL-ka na rynku! Uczniowie przekazują ją na WOŚP! [WIDEO]

Koniec ze sportem w Rudzie Śląskiej? Miasto obcięło kasę na sportowe kluby! [WIDEO]

Śląskie: Wymiana „kopciuchów” może skończyć się za kilkadziesiąt lat. Wszystko idzie jak po grudzie

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close