reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Katowice wyróżnione przez „Forbesa”

reklama

Katowice zajęły drugie miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu prestiżowego miesięcznika „Forbes”. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek, podczas Europejskiego Forum Samorządów Local Trends w Poznaniu. Współpraca miasta z biznesem przynosi również korzyści mieszkańcom Katowic.

 

 

-Aby miasto było atrakcyjnym miejscem do życia, musi mieć dobrą ofertę mieszkaniową, bogatą ofertę spędzania czasu wolnego oraz różnorodny rynek pracy. Właśnie w tym ostatnim kontekście podejmujemy działania na rzecz biznesu, który te miejsca pracy tworzy. Działania takie jak powstanie Wydziału Obsługi Inwestorów czy funkcjonowanie Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink przynoszą efekty – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Szczególnie ważnym działaniem jest zaangażowanie inwestorów w rozwój Katowic, którzy otwierając swoje biura w naszym mieście z jednej strony dając katowiczanom dobrze płatną pracę, a z drugiej strony odprowadzają u nas swoje podatki, dzięki czemu możemy rewitalizować kolejne parki, rozbudowywać infrastrukturę sportową, czy uruchamiać kolejne prospołeczne inicjatywy – dodaje prezydent.

reklama

Katowice drugie w rankingu

W ramach rankingu miasta i gminy podzielono na pięć kategorii według liczby mieszkańców: powyżej miliona, 300 tys. – do miliona, 150 – 299 tys. (w tej kategorii znalazły się Katowice), 50 – 149 tys., poniżej 50 tys. Do przeliczenia na 1000 mieszkańców wzięto pod uwagę następujące dane: liczbę netto rejestracji nowych spółek w danej miejscowości (po odjęciu od nowych rejestracji upadłości i wykreśleń z rejestru); liczbę zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej). Temu ostatniemu czynnikowi autorzy rankingu przyznali wagę trzy razy wyższą niż pozostałym. Dane dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. W tegorocznym zestawieniu miesięcznika „Forbes” pierwsze miejsce zajął Rzeszów, drugie Katowice, a za nimi uplasowały się Białystok i Gdynia.

Katowice osiągnęły poziom 750 000 m2 przestrzeni biurowej i nadal się w tym zakresie rozwijają. Największe realizowane obecnie projekty to Grundmanna Office Park A, Eco City Katowice, czy niedawno oddany do użytku Craft. – Oprócz przestrzeni biurowych, Katowice oferują również zrównoważony transport, liczne przestrzenie zielone oraz silne tradycje akademickie, a ich dodatkowym atutem jest dostęp do 3 międzynarodowych lotnisk oraz bogata oferta tzw. przemysłu czasu wolnego – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice. – Te wszystkie aspekty tworzą z Katowic wyróżniające się miejsce dla potencjalnych inwestorów – dodaje.

Korzyści dla mieszkańców

Dbanie o inwestorów przekłada się nie tylko na nowe miejsca pracy, ale również wpływy do budżetu miasta – czy to z podatku od nieruchomości, CIT, czy PIT pracowników zatrudnionych w nowych firmach. Dla Katowic, w skali bieżącego roku spodziewane dochody wyniosą 277 mln z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych, 204 mln zł z tytułu udziału w podatku CIT i 536,1 mln z tytułu udziału w podatku PIT. Z danych Urzędu Statystycznego w Katowicach (USK) wynika, że w sierpniu 2023 r. bezrobocie w Katowicach kształtowało się na poziomie 1,1% i było jednym z najniższych w Polsce. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się na poziomie 129,6 tys. osób, przy średnim wynagrodzeniu w tym sektorze nieco ponad 8 796 zł.

Współpraca miasta ze środowiskiem biznesu znajduje również odzwierciedlenie w licznych programach skierowanych do mieszkańców. Jednym z nich jest mający już 10 lat program Corporate Readiness Certificate(CRC). Jest on skierowany do studentów i absolwentów do 2 lat po studiach. W ramach tego projektu 4 firmy działające w Katowicach: Accenture, EY, ING Hubs Poland i Kyndryl umożliwiają młodym ludziom wejście w świat biznesu i IT. W trakcie trwania programu studenci poznają współczesne metody pracy, najnowsze technologie oraz systemy zarządzania, a najlepsi z nich zapraszani są do pracy bądź udziału w programach stażowych w firmach tworzących tę inicjatywę. Program został zapoczątkowany w Katowicach – teraz ma zasięg ogólnopolski.

Kolejnym edukacyjnym programem, ale skierowanym do nieco młodszych mieszkańców Katowic jest program Katowice Miastem Fachowców. Ma on na celu promowanie kształcenia w szkołach branżowych i technicznych, wzmocnienie atrakcyjności tego typu kształcenia i ukazanie związanych z nim perspektyw zawodowych. Program jest realizowany w czterech etapach: lekcja wychowawcza w szkole, wizyta studyjna w firmie, wizyta w szkole technicznej/branżowej I stopnia i na koniec podsumowująca lekcja wychowawcza. Dotychczas zrealizowano cztery edycje programu, w których wzięło udział prawie 4000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i odbyło się prawie 200 wizyt studyjnych w firmach.

Inne realizowane programy edukacyjne to np. „Katowice, biznes i moja przyszłość” czy „P-TECH”. Sporą wartością współpracy miasta z biznesem są również liczne działania firm działających w Katowicach w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Bardzo często to projekty proekologiczne. Sopra Steria wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty, Carrefour oraz firmą IT Orbus Software regularnie uczestniczą w sprzątaniu wybranych dzielnic, które często wskazują sami mieszkańcy. Firma Adverity, Sopra Steria, Fujitsu, IBM sadzą rośliny w ramach akcji zazieleniania miasta. Wraz z rosnącą świadomością na temat zmian klimatycznych oraz pozycji zieleni miejskiej biznes inwestuje w jakość przestrzeni, która służy zarówno im, jak i lokalnej społeczności. Ostatnio partnerzy programu Corporate Readiness Certificate zazielenili kolejną przestrzeń niedaleko Spodka.

Wspólne działania skracają dystans oraz jednoczą mieszkańców i pracowników biur, którzy często sami są mieszkańcami wybranych terenów.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button