reklama
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Katowice: Wystartował Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

reklama

Gotowi na zmiany. To hasło, pod którym odbywa się tegoroczna, trzynasta już edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wydarzenie, jak co roku, odbywa się w sercu śląskiego biznesu – w Katowicach.

Trzy dni, setki prelegentów i sporo ważnych z perspektywy właśnie przedsiębiorców tematów do poruszenia. Zmieniają się się sytuacja geopolityczna determinuje wiele z nich, a tym samym, rodzi kolejne i nowe wyzwania dla firm.

Jednym z głównych i niezmieniających się z biegiem czasu i okoliczności zewnętrznych czynników, które wpływają na sytuacje przedsiębiorców, są pieniądze. To, w którym momencie, z jakiej perspektywy i w jakim stopniu okazują się wyzwaniem, determinuje bieżąca sytuacja gospodarcza. O problemach przedsiębiorców i przede wszystkim rozwiązaniach dla nich specjaliści różnych branż rozmawiają podczas kongresu.

– Z tych małych rozwiązań to są przede wszystkim te relacje, które budowane są pomiędzy przedsiębiorcą a administracją. Administracją skarbową przede wszystkim, pojawia się na przykład problem – jeden z wielu oczywiście – aresztowania środków finansowych przedsiębiorców, gdzie jest sprawa sporna z fiskusem. W momencie, gdy jest sprawa sporna z fiskusem, gdzie fiskus ma wątpliwości zatrzymuje pieniądze na kontach przedsiębiorców, można powiedzieć aresztuje je wprost i one nie są do odzyskania, nie są do dyspozycji przedsiębiorców – mówi Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

reklama

Co w wielu przypadkach kończy się upadłościami i zamykaniem się kolejnych firm na rynku. Według danych ministerstwa rozwoju i technologii tylko w pierwszym półroczu 2022 roku w Polsce zawieszono ponad 160 tys. firm, a ponad 100 tys. zostało zamkniętych, co stanowi blisko 30% wszystkich obecnych na rynku. By niechlubne statystyki nie rosły w siłę, przedsiębiorcy potrzebują środków zewnętrznych – mówią uczestnicy kongresu.

– Te środki niedługo będą w Polsce. Przedsiębiorcy to jest esencja tego, co najważniejsze w Polsce, czyli pracowitości, tego w jaki sposób ludzie mogą zmieniać swój kraj. Ja tylko ubolewam, że przez ostatnie dwa lata te środki były blokowane. Polscy przedsiębiorcy , polskie samorządy są gotowi do tego, by natychmiast po otrzymaniu środków realizować programy, które są przewidziane w programach odbudowy – mówi Borys Budka, poseł na Sejm RP.

W ramach odbudowy na rynku przedsiębiorców, jak mówią specjaliści, konieczna jest zmiana w naliczaniu płacy minimalnej. Jedną z propozycji jest naliczanie jej na podstawie wszystkich wynagrodzeń, każdego z pracowników całej gospodarki. Kolejnym elementem, który nie ułatwia dziś prowadzenia działalności gospodarczej jest system naliczania składek zdrowotnych.

– Składka zdrowotna, która w tej chwili w Polsce, która jest dużym obciążeniem dla małych firm. Ona może być pobierana w sposób zdecydowanie mniej kosztogenny. Wystarczy spojrzeć na Słowację czy Litwę, tam wprowadzono zasadę opłacania składki zdrowotnej ryczałtowo. Przez dwanaście miesięcy przedsiębiorca opłaca sobie stałą kwotę i rozlicza się z niej na koniec roku. W tej chwili mamy sytuację taką, że trzeba prowadzić dwie księgowości – jedną dla składki zdrowotnej, drugą dla podatku dochodowego – mówi Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

O transformacji sektora, proponowanych rozwiązaniach, sytuacji przedsiębiorców dziś i w kolejnych latach w Katowicach rozmowy potrwają do piątku włącznie. Europejski kongres małych i średnich przedsiębiorstw jest otwarty dla wszystkich.

Autor: Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button