reklama
Oglądaj w TVS

Kierunek Zdrowie – wypadek komunikacyjny a zdrowie psychiczne

reklama

Wypadek komunikacyjny to nagłe i stresujące zdarzenie, które może pozostawić trwały ślad w psychice osoby w nim uczestniczącej, nawet jeśli fizycznie wyszła z niego bez szwanku. Trauma po wypadku może uczynić z ludzi inwalidów emocjonalnych niezależnie od tego, czy byli jego ofiarami, czy sprawcami. W programie Kierunek Zdrowie opowiemy o zdrowiu psychicznym osób po wypadkach.

 

W 2020 roku doszło na polskich drogach do 23 540 wypadków. Piesi byli odpowiedzialni za prawie 6 proc. zdarzeń, ale to właśnie 52 pijanych pieszych doprowadziło do 52 wypadków śmiertelnych, w których zginęły 52 osoby.

Na torach kolejowych wydarzyło się w tym czasie 425 wypadków. 150  dotyczyło osób przechodzących przez tory w miejscu niedozwolonym.  Samobójstwa na torach rzadko trafiają do statystyk, bowiem skok pod pociąg bywa traktowany na ogół jako „wypadek komunikacyjny” .

reklama

W programie Kierunek Zdrowie o swoich traumach opowiedzą uczestnicy wypadków: m.in. maszynista pociągu, któremu pod koła rzuciło się podczas 25-letniej pracy aż pięć osób. Jak żyć z traumą? W roli eksperta lek.Michał Sołtys, lekarz kierujący oddziałem psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

Partnerem programu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Sfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Projekt realizowany z inicjatywy Zarządu Województwa Śląskiego.

 

Więcej informacji, a także porad w premierowych odcinkach „Kierunku Zdrowie! Premiera programu w każdy piątek o godzinie 16:45.

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku, a także na Instagramie!

 FACEBOOK  INSTAGRAM

ZOBACZ TAKŻE:

Kierunek Zdrowie: Czwarta fala, trzecia dawka, czyli jak się bronić przed covid-19

Autor: Maria Zawała

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button