reklama
Oglądaj w TVS

Kierunek Zdrowie – Zdrowie seniora: o chorobach nie rozmawiamy!

reklama

Osoby 60 plus to ponad 25 procent mieszkańców Polski. Szacuje się, że w 2050 będzie ich już 40 procent. Seniorzy, bo o nich mowa, stanowić więc będą prawie połowę Polaków. Co robić, by podnieść jakość życia osób starszych?  Jak wspierać, by starość nie była smutna i samotna?

 

W programie Kierunek Zdrowie powiemy o tym czego pragnie współczesny senior i jakie ma potrzeby. I przede wszystkim o tym, kto i jak może wspierać go w zdrowiu i w chorobie.

Współczesny senior, czyli osoba w wieku 60 plus ma przed sobą co najmniej 20 lat życia. Dla wielu emerytura jest pierwszym okresem, kiedy będąc w stabilnej sytuacji materialnej, mogą skupić się na sobie i swoich planach.

reklama

– Najważniejsze to mieć te plany i marzenia i robić to, co się kocha. My tu w Lublińcu lubimy się spotykać i śpiewać. Nasz zespół nazywa się „Za młodzi na sen”. I tacy właśnie jesteśmy  – mówi w programie Kierunek Zdrowie Zuzanna Geilke, z gminy Ciasna w powiecie lublinieckim, działaczka Śląskiej Rady ds. Seniorów II kadencji przy Marszałku Województwa Śląskiego.

Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka, głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek, w wieku starszym, czyli po 60–65 roku życia.

Organizm jest wówczas mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70–90 lat, rekordziści – ponad 100. Statystycznie dłużej żyją kobiety.

Rozwój medycyny

Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi. Do najczęściej występujących chorób wieku starczego zalicza się: depresję, chorobę Parkinsona, otępienie starcze, cukrzycę, chorobę Alzheimera, reumatyzm, miażdżycę, nowotwory oraz osteoporozę. Osoby starsze często zostają ze swoimi problemami same. Nie wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc w obliczu kryzysu zdrowotnego.

– To fakt, największym naszym problemem jest dostęp do lekarzy specjalistów. Niewielu stać na to, by leczyć się prywatnie,, a przecież każdy w pewnym wieku na coś choruje. Chociaż w naszym gronie seniorów w Lublińcu mamy jedną zasadę, o chorobach nie rozmawiamy – przyznaje Zuzanna Geilke.

W województwie śląskim od wielu już lat mamy do czynienia z procesem demograficznego starzenia się ludności. Na starość nie ma lekarstwa, ale  każdy senior powinien być otoczony taką opieką jakiej potrzebuje. O tym, jak to zrobić w programie Kierunek Zdrowie wyjaśnia Joanna Jeleniewska, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego

Co jest potrzebne osobie starszej do życia, jakie główne potrzeby mają dziś polscy seniorzy?

– Jednym z głównych problemów społecznych dotykających ludność regionu, także osoby starsze jest ubóstwo. Poważną kwestią jest wykluczenie cyfrowe, choć podczas pandemii liczba seniorów korzystających z internetu wzrosła, co nas bardzo cieszy – przyznaje dyrektor Jeleniewska.

Najważniejszym jednak wyzwaniem dla polityki społecznej jest zapewnienie seniorom usług opiekuńczych.

– Rewolucyjna wręcz zmiana, nad która pracujemy to przekierowanie tej opieki z domów pomocy społecznej na opiekę środowiskowa, by senior mógł jak najdłużej przebywać w swoim domu, w śród bliskich, a jednocześnie by i on i jego rodzina otrzymała profesjonalne wsparcie – dodaje Jeleniewska.

O tym, na co mogą dziś liczyć seniorzy i w jaki sposób wspiera ich Regionalny Ośrodek Polityki Senioralnej opowiemy w programie Kierunek Zdrowie w TVS.

Partnerem programu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Sfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Projekt realizowany z inicjatywy Zarządu Województwa Śląskiego.

Więcej informacji, a także porad w premierowych odcinkach „Kierunku Zdrowie! Premiera programu w każdy piątek o godzinie 16:45.

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku, a także na Instagramie!

 FACEBOOK  INSTAGRAM

ZOBACZ TAKŻE:

Kierunek Zdrowie: Chore środowisko to chory człowiek! Zobaczcie, co może z nami zrobić!

Autor: Maria Zawała

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button