reklama
Kategorie

Knurów: Porody rodzinne w czasie pandemii są jednak możliwe [WIDEO]

reklama

Wciąż niewiele przyszłych mam zdaje sobie sprawę, że mogą skorzystać z obecności bliskiej osoby podczas narodzin dziecka. Taką możliwość oferuje pacjentkom m.in. Szpital w Knurowie.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Porody rodzinne zawsze są w kręgu zainteresowań pacjentek. One sprzyjają jakości porodu, pomagają wyluzować się pacjentkom no i zwiększają bliskość między partnerami. Dlatego też w czasie pandemii są one niezwykle ważne. Stąd też ta nasza inicjatywa – mówi Agnieszka Mierzwa-Daniulik, ginekolog szpitala w Knurowie.

reklama

90% porodów w knurowskiej placówce to porody rodzinne. Obecny może być nie tylko ojciec dziecka, ale każda osoba bliska pacjentki. Warunkiem jest m.in. negatywny wywiad epidemiologiczny i brak objawów infekcji.

– Na terenie już samego bloku porodowego osoba taka musi się przebrać w ubranie, które dostaje u nas. To są mundurki jednorazowe, mamy szeroką gamę rozmiarów, do każdego dopasowaną. Dostaje czystą maseczkę, dezynfekuje ręce i wchodzi na blok porodowy wtedy, kiedy pacjentka dostałą sygnał, że może być taka osoba zawezwana, że dobrze postępuje akcja porodowa – informuje Ewa Fojcik, oddziałowa bloku porodowego.

Placówka w Knurowie zapewnia możliwość porodu rodzinnego także w przypadku, kiedy konieczne jest cięcie cesarskie. Wówczas bliska osoba ma możliwość przebywać na terenie szpitala, a po porodzie tak zwanego kangurowania narodzonego dziecka.

– Zależało mi wręcz na tym, żeby w szpitalu był poród rodzinny. Aczkolwiek nie wiedziałam do samego końca czy przy cięciu cesarskim też może być obecny mąż, okazało się, że tak, jest wpuszczany. Było to moje trzecie cięcie, dla mnie to bardzo istotne. Nie bałam się, gdyż szpital przestrzega wszelkich zasad, które w obecnych czasach są narzucone – mówi Izabela Kostrzanowska, pacjentka szpitala.

Co istotne, osoby towarzyszące nie mają przeprowadzanych testów na Covid-19. Wymazy pobierane są wyłącznie przyszłym mamom, które zgłaszają się na oddział położniczy.

– Jeśli okazuje się, że jest dodatnia, jest na izolatce specjalnej porodowej. Tam jest zaopiekowana przez specjalny zespół, który jest odpowiednio ubrany do pacjentki. Poród przebiega normalnie. Po porodzie pacjentka może jak najbardziej przebywać z dzieckiem i dalej karmić piersią, nie zabieramy dzieci – mówi Paulina Lupa-Żelechowska, ginekolog szpitala w Knurowie.

Prawo do porodów rodzinnych w wybranej placówce ma każda kobieta, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ze Śląska do Małopolski nie na wycieczkę, a do fryzjera i kosmetyczki. Tak rodzą się koronawirusowe absurdy [WIDEO]

Już nie tylko Face2Face w Rybniku. Impreza na 60 osób w Jaworznie. Policja tez wpadła na melanż [WIDEO]

Wszedł na Jasną Górę bez maseczki i pobił pracownika Straży Jasnogórskiej [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button