KrajRegionWiadomość dnia

Koalicja Obywatelska chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w Polsce w związku z epidemią

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński poinformowali, że ich partia chce w czwartek złożyć na ręce premiera wniosek o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w Polsce, w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi o nowe narzędzia, które samorządowcom i przedsiębiorcom mają zapewnić dodatkowe zabezpieczenia na czas kryzysu, w którym aktualnie znajduje się nasz kraj oraz o odwołanie wyborów prezydenckich, które mają odbyć się w maju.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Nasze życie zmieniło się przez ostatnie tygodnie (…) Każdy z nas wie, że dzieje się coś zupełnie wyjątkowego. Dziś nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej, to tak naprawę akt tchórzostwa rządu, dlatego, że rząd wybiera interes partyjny, a nie interes państwa – mówił Cezary Tomczyk w trakcie konferencji prasowej. 

Sytuacja w Polsce nie jest najlepsza i śmiało można powiedzieć, że kryzys jeszcze będzie się pogłębiał. Powodem takiego obrotu spraw jest oczywiście epidemia koronawirusa. Rząd Mateusza Morawieckiego prowadzi walkę z COVID-19 co jakiś czas wprowadzając kolejne restrykcje dla obywateli RP. Wirus jednak dalej się rozprzestrzenia i z każdym dniem przybywa chorych i zakażonych. W związku z tą sytuacją Koalicja Obywatelska chce na ręce Premiera złożyć wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w Polsce. Co to w praktyce może oznaczać?

Z punktu widzenia prawa daje to dodatkowe narzędzia samorządowcom oraz przedsiębiorcom do zabezpieczenia swoich interesów w czasach kryzysu. Chodzi o odszkodowania oraz ochronę firm i miejsc pracy a jak wiadomo w tym temacie jest coraz ciężej. Przekomarzanie opozycji z rządem trwa od początku epidemii w Polsce. Jedni drugim zarzucają brak kompetencji, złe pomysły i zabezpieczanie własnych interesów. Obie strony nie są oszczędne w słowach i kolejnych atakach.

– Tylko wtedy pracownicy i przedsiębiorcy, będą mogli walczyć o odszkodowania. Tylko wtedy burmistrzowie, starostowie, wójtowie będą mogli stanąć na czele antykryzysowych ciał, które pomogą im wyjść z tego kryzysu. Dziś trzeba powiedzieć jasno, że rząd wybiera interes partyjny, co w obecnych warunkach jest skandaliczne – komentuje poseł KO Cezary Tomczyk.

– Widzimy to na ulicach, po funkcjonowaniu urzędów i administracji (…) Jedyne czego nie widzimy, to właściwej reakcji rządu i wprowadzania stanu klęski żywiołowej. Traktujemy to jako swoiste oszustwo – podkreślił poseł Kierwiński.

Warto dodać, że trwa debata w sprawie wyborów prezydenckich i tego czy powinny się one w maju odbyć. Dlaczego jest to istotne w tym temacie? Dlatego, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej konstytucyjnie uniemożliwia przeprowadzenie jakichkolwiek wyborów, referendów a trwające kadencje Sejmu, Senatu, Samorządów oraz Prezydenta muszą być odpowiednio przedłużone. Co więcej chodzi o czas w jakim stan klęski trwa oraz o 90 dni po jego zakończeniu. Więc reasumując KO nie chodzi tylko o wprowadzenie nowych instrumentów, które mogą pomóc wielu w walce z kryzysem a również i o odwołanie majowych wyborów prezydenckich. A co Państwo jako nasi czytelnicy myślicie o całej sprawie? Wasze opinie prosimy zostawiać w komentarzach pod tym artykułem.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Prognozy spółki ExMetrix

Koronawirus na Śląsku: Już 3 osoby wyzdrowiały. Mamy kolejnych ozdrowieńców

Było kilka osób, są tysiące! Śląska grupa na facebooku zbiera pomoc dla śląskich szpitali!

źródło: Polsat News, Koalicja Obywatelska, Konstytucja RP

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close