KrajRegion

Koniec protestu pracowników Huty Pokój. Udało się wypracować porozumienie

Dzisiaj, 7 grudnia, pracownicy Huty Pokój zakończyli prowadzony od wtorku protest głodowy w siedzibie Węglokoksu. W nocy z piątku na sobotę udało się wypracować porozumie spełniające postulaty związków zawodowych.

 

Szlagierowa gwiazda prosi o pomoc! TOP 5 SILESIA FLESZ
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Uzyskaliśmy gwarancje utrzymania produkcji i dostawy wsadu do czasu przejęcia przez Węglokoks aktywów Huty Pokój. Ma to nastąpić do końca lutego przyszłego roku. To oznacza, że będziemy mogli spokojnie pracować i realizować zamówienia bez strachu, że nie będzie pieniędzy na wypłaty – powiedział po zakończeniu protestu Joachim Kuchta, przewodniczący „Solidarności” w Hucie Pokój. Podkreślił, że porozumienie zostało zawarte w obecności dyrektor departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Akcja protestacyjna w siedzibie Węglokoksu, większościowego udziałowca Huty Pokój trwała od 3 grudnia. Najpierw prowadziło go 8, a następnie 10 osób. W proteście uczestniczyli przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i WZZ „Sierpień’80”. W pierwszym dniu dwóch protestujących rozpoczęło głodówkę. Każdego następnego dnia do tej formy protestu przystępowały kolejne dwie osoby.
W piątek 6 grudnia po południu przed bramą Huty Pokój odbył się wiec protestacyjny, w którym uczestniczyli pracownicy pierwszej zmiany oraz część pracujących na drugiej zmianie, w sumie około 200 osób.
Huta Pokój i związane z nią spółki są winne Węglokoksowi blisko 180 mln zł, zaś kolejne ok. 50 mln zł to dług wobec banków. 19 września zostało zawarte porozumienie między hutą, Węglokoksem i stroną społeczną, zakładające m.in. przekształcenia wewnętrzne i częściowe oddłużenie przedsiębiorstwa wobec Węglokoksu.
Realizacja porozumienia ma zapewnić zadłużonej hucie ciągłość produkcji i uratować miejsca pracy. Gwarancje uzyskane przez związkowców protestujących w siedzibie Węglokoksu stanowią aneks do wrześniowego porozumienia.
Źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close