KrajRegion

Konwalie śmiertelnie niebezpieczne? 16-latka trafiła do szpitala z zaburzeniami rytmu serca [WIDEO]

Konwalia, którą możemy spotkać w wielu ogrodach może być ogromnym zagrożeniem. Przekonała się o tym 16-latka, która wypiła wodę ze szklanki, w której stały te kwiaty. Nastolatka trafiła do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach z poważnymi zaburzeniami rytmu serca.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Podobnych sytuacji jest więcej, a lekarze ostrzegają – niektóre rośliny z przydomowych ogródków mogą siać prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie.

Jeśli idzie o układ nerwowy to objawami mogą być: utrata przytomności, drgawki, śpiączka, majaczenie, omamy różnego rodzaju. Jeśli chodzi o układ krążenia: wymioty, biegunka, podrażnienie układu pokarmowego, również tachykardia, zaburzenia rytmu serca, mogą być zmiany skórne – mówi dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, GCZD w Katowicach.

Niebezpiecznych roślin i kwiatów jest bardzo dużo. Wśród nich między innymi cis, śnieguliczka, czy… zwykłe tulipany. Co ciekawe w przypadku tulipanów cała roślina poza płatkami kwiatów jest trująca. Trujące są też kwiaty zwiastujące nadejście wiosny.

– Zwykły krokus, który jak wiadomo, jego dzika forma, szafran piękny żółty barwnik spożywczy, ale większa ilość ziela jest trująca, wpływa zarówno na układ pokarmowy, jak i nerwowy. Jest bardzo silną trucizną. Zresztą jest spokrewniony z zimowitem jesiennym, jeszcze bardziej trującym. Tego kwiatki dopiero zachęcają do zerwania. On kwitnie później – sierpień, wrzesień. Jedna z najsilniej trujących roślin zawiera kolchicynę, bardzo ważną dla genetyków – mówi dr Leszek Trząski, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

Szczególną ostrożność powinniśmy też zachować, gdy spotkamy barszcz Sosnowskiego. Wcale nie musimy go dotknąć żeby mieć problemy– wydziela on toksyny na odległość, które mogą spowodować bolesne oparzenia.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zgnilec amerykański na terenie Katowic. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

Bijatyka z użyciem maczet i kijów bejsbolowych w Gliwicach! Rozróba na głównej ulicy miasta

Kto najmocniej naciśnie na pedały? Śląskie miasta walczą o Rowerową Stolicę Polski!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close