KrajOglądaj w TVSRegion

Kopalnia Historii w TVS. „Jesteśmy w samym centrum wydarzeń”

„Jesteśmy w samym centrum wydarzeń” – mówi Marcin Mazur, prowadzący nowy program TVS, „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej”.

 

Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej” to podróż przez historię bohaterów Powstań Śląskich, którą można przeżyć w TVS w każdy piątek o 17:15. Zapraszamy na wywiad z prowadzącym program, Marcinem Mazurem.

 

Dlaczego został pan prowadzącym „Kopalni Historii. Naszej drogi do Niepodległej”?

Marcin Mazur: – Dziennikarstwo jest dziedziną, dzięki której można się nauczyć wielu rzeczy, a także wiedzę przekazać. Rolą programów historycznych jest mówienie o ważnych wydarzeniach i podawanie tych informacji dalej. Niestety, w przypadku Powstań Śląskich bezpośredniego przekazu już nie ma. Będziemy więc bazować na opowieściach o tym, co mówili dziadkowie swoim dzieciom.

 

Jakie są największe wyzwania tworzenia tego programu?

Największe wyzwanie to jak w przypadku każdej produkcji historycznej – weryfikacja materiałów. Wiemy, że jest ich sporo, ale trzeba do nich także dotrzeć, a następnie wyselekcjonować te, które będą najistotniejsze dla programu.

W „Kopalni Historii. Naszej drodze do Niepodległej” chcemy też jak najwięcej pokazać. Nasz program ma  być czymś więcej niż sama lektura książki. Poza rozmową z interesującymi gośćmi, czyli między innymi ludźmi związanymi z kultywowaniem pamięci o powstaniach na Śląsku, ale także tymi, których rodziny były związane z omawianymi wydarzeniami, będziemy chcieli się opierać na materiałach dostępnych dzięki współpracy z Muzeum Śląskim. Mogę zdradzić, że jeden z pierwszych odcinków dotyczyć będzie Wojciecha Korfantego. Z tej okazji porozmawiamy z jego potomkiem.

Temat Powstań Śląskich jest bardzo szeroki – w końcu było ich aż trzy. Postaci, wydarzeń jest tak wiele, że selekcja będzie bardzo dużym wyzwaniem.

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku i na Instagramie!

Facebook Instagram

 

Przeczytaj również wywiad z Małgorzatą Piechoczek, Dyrektor TVS:

Telewizja TVS stawia na Śląsk! Premiera „Kopalni Historii” o bohaterach Powstań Śląskich już w lipcu!

 

Czym „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej” będzie się różniła od standardowych programów historycznych?

Jesteśmy w samym centrum wydarzeń, Duża część programów realizowana będzie w Muzeum Śląskim. Nie zamkniemy się jednak w czterech ścianach i będziemy w miejscach, które najbardziej dotknęły historii. Odwiedzimy Nikiszowiec, Górę Świętej Anny… Planów jest więcej, wypełnimy nimi całe 28 odcinków.

Największym kluczem do sukcesu programu będą ludzie, którzy mają niesamowitą wiedzę i są związani z omawianymi wydarzeniami. Jednym z nich jest Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, który jest organizatorem rocznic upamiętniających Powstania Śląskie. Ma bardzo dużą wiedzę i wiele do przekazania. Poza tym porozmawiamy z historykami, którzy większość życia poświęcili badaniu tematu, a także ludźmi „żyjącymi” tymi wydarzeniami – grupami rekonstrukcyjnymi, pasjonatami-amatorami, którzy szukają materiałów źródłowych i na co dzień z nich korzystają.

Nazwa „Kopalnia Historii” jest więc bardzo trafna – tematyka jest niezwykle głęboka i kryje w sobie wiele skarbów. Tak też ją przedstawimy w TVS.

 

Na premierowe odcinki audycji „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej” zapraszamy w każdy piątek o 17:15 w Telewizji TVS.

 

ZOBACZ OSTATNI ODCINEK PROGRAMU:

Kopalnia Historii: Kim dla Śląska i dla Polski była Wojciech Korfanty?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close