AlarmRegionŚwiat

Koronawirus 2019-nCoV to już światowa epidemia! Czy na atak wirusa przygotowany jest Śląsk?

Koronawirus 2019-nCoV zbiera śmiertelne żniwo w Chinach. Istnieje niebezpieczeństwo, że może pojawić się w Europie. W Polsce pojawiają się pierwsze komunikaty dotyczące potencjalnej epidemii.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia opublikowano ostrzeżenia dotyczące koronawirusa, bo cały czas rośnie liczba ofiar.

-To, co jest niekorzystne, to, że epidemia wydarzyła się w Chinach. W obszarze bardzo dużego zaludnienia i w okresie, w którym Chińczycy podejmują dużo aktywności, dużo podróżują i przemieszczają się. Wiemy, że w Chinach ta epidemia dotyczy już pięciu obszarów – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu.

I pomimo podjętych środków zapobiegawczych nie ogranicza się do Chin.

-Wiemy też, że występują w innych obszarach Azji. Poza Chinami, Australia i Stany Zjednoczone to są pojedyncze przypadki. Czy wirus dotrze do Europy? Nie wiem. Mam nadzieję, że nie. Na tym etapie wydaje mi się, że zagrożenie dla Polski jest bardzo nieduże – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu.

Zabójczy koronawirus 2019-nCoV dotarł z Chin do Europy? Główny Inspektorat Sanitarny wydał KOMUNIKAT!

Wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Najgorsze, że daje objawy, które są charakterystyczne też dla zwykłego przeziębienia takie jak gorączka kaszel i duszność. Powoduje zapalenie płuc porównywane do zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej SARS.

Wirus 2019-nCoV z Chin na razie nie powinien nas niepokoić, ale lekarz odradza podróży do Azji, jeśli można z nich zrezygnować. Jednak na Śląsku można mówić o innym coraz poważniejszym problemie. Sanepid od początku roku notuje wzrost liczby osób chorujących na grypę.

-Często mylimy przeziębienie z grypą. To hamuje naszą wyobraźnię. Trzeba podkreślić, że grypa jest bardzo groźną chorobą, która może doprowadzić do zgonu. W 2019 roku z powodu grypy zmarło 30 osób. W tym roku odnotowaliśmy już dwa zgony – mówi Renata Cieślik-Tarkota, Oddział Epidemiologii WSSE w Katowicach.

W trzecim tygodniu stycznia ponad 10 tys. osób zachorowało tylko w woj. śląskim. Dlatego lekarze przypominają aby zwiększyć odporność należy zadbać o urozmaiconą dietę, bogatą w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Należy też się wysypiać i spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Nie przegrzewać i nie wychładzać organizmu.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To był prawdziwy pogrom! Śląska drogówka interweniowała 176 razy [WIDEO]

Filip z Katowic walczy o życie! kończy się czas i pieniądze na leczenie w Austrii [WIDEO]

Zabójczy koronawirus 2019-nCoV dotarł z Chin do Europy? Główny Inspektorat Sanitarny wydał KOMUNIKAT!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close