reklama
KrajZdrowie

Koronawirus: Szpital MSWiA w Katowicach będzie szpitalem hybrydowym. Co to oznacza?

reklama

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach na niektórych oddziałach brakuje łóżek dla chorych z koronawirusem. Do placówki trafiają pacjenci, którzy są zakażeni i wymagają specjalistycznego leczenia w związku z innymi schorzeniami. Mając na uwadze rosnącą liczbę chorych covidowych w ciągu ostatnich dni ministerstwo zdecydowało się wprowadzić zmiany w trybie pracy szpitali.

 

 

SZOOOOOK!!! Ksiądz nie przyjdzie po kolędzie! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

reklama

Zwiększona ma zostać liczba łóżek szpitalnych i usprawniony proces przepływu pacjentów między placówkami. W każdym województwie wyznaczony zostanie tak zwany szpital koordynacyjny.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

-Zadania, które będą wykonywane pod auspicjami zespołu to oczywiście bieżąca koordynacja przepływu pacjentów między szpitalami, ale będziemy mieli tutaj też umiejscowione koordynacje ruchu karetek wymazowych, karetek transportowych w zakresie COVID 19 no i również będzie dodatkowe zadania związane z rozbudową infrastruktury izolatoriów mówi Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

 

W przypadku województwa śląskiego szpitalem koordynacyjnym został Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach.

-Dzięki temu została zwiększona baza łóżkowa dla pacjentów chorujących o 150 łóżek, właśnie w samym tym szpitalu, ale to nie wszystko. Łącznie w województwie śląskim zwiększono liczbę łóżek o blisko 330 w tym 10% będą stanowić łóżka tak zwane respiratorowe. Te łóżka dzięki współpracy i zaangażowaniu marszałka województwa śląskiego udało się zabezpieczyć w szpitalach w Częstochowie, w Bielsku-Białej, w Orzeszu oraz w Bystrej – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

 

Nowe uprawnienia otrzymają także lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Mogą oni skierować pacjenta do izolacji domowej lub do izolatorium. Zniesiony zostaje obowiązek spełniania czterech objawów do zdalnego zlecenia na wykonanie testu wymazowego.

 

W przypadku województwa śląskiego szpitalem koordynacyjnym został Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach
W przypadku województwa śląskiego szpitalem koordynacyjnym został Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach

16 szpitali koordynacyjnych

W związku z rosnącą liczbą  zachorowań, baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych.

– Szpitale trzeciego poziomu zostaną przekształcone w szpitale koordynacyjne. Dzięki temu liczba łózek zwiększy się o blisko 4 tys. miejsc – podał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szpitalami koordynacyjnymi będą główne szpitale w danym województwie ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Taka placówka wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będzie koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazły się:

1.       Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu

2.       7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku

3.       Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach

4.       Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach

5.       Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

6.       Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Poznaniu

7.      Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi

8.      Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie

9.      Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku

10.    Centrum Medyczne w Łańcucie

11.     105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach

12.     Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

13.    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach

14.     Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu

15.    Szpital w Ostródzie

16.    Szpital Uniwersytecki w Krakowie

By usprawnić koordynację przepływu pacjentów, w skład Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego wejdą dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.

 

autor: Sandra Hajduk/MZ

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

REKORD zakażeń koronawirusem i zgonów. Na Śląsku powstanie specjalny szpital

Rolnicy zablokowali drogi i idą na wojnę z PiS. „Cała ustawa jest do kosza!”

Śląskie: Nie żyje proboszcz parafii w Ustroniu. Miał koronawirusa!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button