AlarmRegionWiadomość dnia

Koronawirus w kopalniach! Masowe badania w KWK Chwałowice i KWK Bielszowice!

Górnicy kolejnych dwóch kopalń są masowo testowani na obecność koronawirusa. W piątek badani byli pracownicy ruchu Chwałowice w Rybniku i ruchu Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

 

 

Czytaj także: Katowice chcą pozwać do sądu organizatorów marszu nacjonalistów

-Tak jak dwa miesiące temu, robią to samo, a efektów żadnych nie widać mówi Sławek, pracownik ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.Na pewno jest to potrzebne, na pewno się czujemy bezpieczniej, ale mogło to być dużo prędzej jakoś zrobione – mówi Mariusz, pracownik ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.

 

Wymazy pobrano od 300 pracowników KWK Chwałowice i 500 z KWK Bielszowice. Wszystko dlatego, że w ostatnich dniach w obu kopalniach nastąpił znaczny przyrost zakażeń.

-Do późnego popołudnia myślę zakończą się te badania przesiewowe. Mamy nadzieję, że również dzisiaj pojawi się pierwsza grupa wyników jeśli chodzi o Bielszowice. Przez weekend powinny wszystkie wyniki przyjść – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Od tego jak duży będzie odsetek zakażonych zależą dalsze kroki. Już wiadomo, że w prywatnej kopalni PG Silesia przebadanych zostanie kolejnych 300 pracowników. Stanie się tak po tym, jak na 302 pobrane wymazy, COVID-19 stwierdzono u 72 osób.

Koronawirus w kopalniach! Masowe badania w KWK Chwałowice i KWK Bielszowice!
Koronawirus w kopalniach! Masowe badania w KWK Chwałowice i KWK Bielszowice!

Epidemia koronawirusa mocno wpływa na kondycję finansową górniczych spółek. W czwartek przedstawiciele części związków zawodowych mieli się spotkać w Warszawie z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Górnicy do stolicy pojechali, ale nie po to by dyskutować o przyszłości branży górniczej, ale by oddać osocze. To ma pomóc w leczeniu chorych na COVID 19. Związkowcy apelowali o spotkanie na Śląsku i tak się stanie – minister Sasin przyjechać do Katowic ma 28 lipca.

-Ten rząd musi się też liczyć z tym, że jeśli potwierdzi się to, co gdzieś tam w kuluarach słychać, że oni chcą kilka kopalń zlikwidować, to będzie pierwszy rząd, który zostanie zlikwidowany przez górników mówi Rafał Jedwabny, wiceprzewodniczący WZZ Sierpień 80 w PGG.

Na spotkaniu w Katowicach przedstawiona ma zostać prezentacja dotycząca dalszego funkcjonowania Polskiej Grupy Górniczej.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Miesięczny chłopczyk z Rudy Śląskiej nie żyje! Był maltretowany? NOWE FAKTY w bulwersujące sprawie!

Nie uwierzycie co znaleziono w stropie kamienicy w Gliwicach! [FOTO]

Dzięki Fundacji TVS do szpitala w Chorzowie trafił sprzęt ratujący życie noworodków! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Koronawirus w kopalniach! Masowe badania w KWK Chwałowice i KWK Bielszowice!”

  1. Zamiast zrobić badania wszystkim na raz to się rozdrabniają i co chwile wychodzą nowe zakażenia . Wiem ,że może to być zbyt drogie ale w takich sytuacjach nie ma innego wyjścia .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close