AlarmRegionWiadomość dnia

Koronawirus w KWK Pniówek. Kopalnia do zamknięcia? Jastrzębska Spółka Węglowa wydała KOMUNIKAT

Wszystkie 108 nowych przypadków koronawirusa na Śląsku to górnicy. Wśród tej grupy 29 osób stanowią zakażeni COVID-19 górnicy z KWK Pniówek. W sieci pojawiły się pogłoski, że kopalnia zostanie czasowo zamknięta. Głos zabrał właściciel zakładu. Jastrzębska Spółka Węglowa.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Lekarze zalewani falą hejtu! Co za dzbany to robią!?
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Zarząd JSW podjął decyzję o powszechnych badaniach w Pniówku. To pokłosie coraz większej liczby testów z pozytywnym wynikiem, przeprowadzanych wśród górników z KWK Pniówek pod kątek zakażenia koronawirusem. JSW opublikowała w tej sprawie komunikat:

 

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyjął uchwałę o podjęciu zdecydowanych działań profilaktycznych w związku ze wzrostem potwierdzonych zakażeń koronawirusem u pracowników kopalni Pniówek. Dlatego wprowadzane są następujące działania prewencyjne: Cała załoga kopalni zostanie poddana badaniom na obecność koronawirusa. Możliwość podjęcia pracy będzie uzależniona od wyników badań. Do czasu zakończenia zaplanowanych badań ruch zakładu będzie prowadzony wyłącznie w oparciu o pracowników z negatywnym wynikiem badań na obecność koronawirusa.

– Nie został wstrzymany ruch kopalni Pniówek. Organizacja prac i ich zakres zostały dostosowane do aktualnej sytuacji epidemicznej. Byliśmy przygotowani do takich decyzji. Plany prowadzenia ruchu zakładów górniczych w szczególnych warunkach związanych z pandemią zostały przygotowane w połowie marca. Wdrażając jeden z wariantów tych planów zadbaliśmy przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników i ich rodzin, utrzymując jednocześnie ruch zakładu górniczego. Powołałem Sztab Kryzysowy JSW po to, aby Spółka była przygotowana na każdą ewentualność. Musimy pogodzić nadrzędny cel, jakim jest ochrona zdrowia załogi, ze strategicznym celem utrzymania miejsc pracy – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW SA.

 

– Kopalnia Pniówek wykonywała do tej pory plany wydobycia z dużym naddatkiem. Decyzja zarządu nie stwarza ryzyka, że nie zostaną zrealizowane zobowiązania wobec kontrahentów. Pozostałe kopalnie JSW pracują bez jakichkolwiek zakłóceń. Sztab codziennie analizuje sytuację, pracujemy przez całą dobę i na bieżąco informujemy zarząd o proponowanych rozwiązaniach. Taki system organizacji działań sztabu pozwala zarządowi JSW podejmować szybkie decyzje na podstawie precyzyjnych i aktualnych informacji – powiedział Artur Dyczko, wiceprezes i szef Sztabu Kryzysowego JSW.

Pracownicy kopalni Pniówek są badani na obecność koronawirusa od 7 maja. Zaplanowano, że do wieczora 10 maja zostanie w sumie przebadanych 1900 pracowników. O badaniach w kolejnych dniach każdy z pracowników będzie powiadamiany telefonicznie bądź dostanie sms.

 

– Tak duży zakres badań zawdzięczamy doskonałej współpracy z ministerstwem aktywów państwowych, wojewodą śląskim i służbami sanitarnymi. Przebadanie około 5 tysięcy osób jest dużym wyzwaniem logistycznym, tym trudniejszym, że odbywa się ono w trakcie pracy zakładu górniczego powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Jastrzębska Spółka Węglowa od marca stosuje procedury mające zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. Są one zgodne z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia i polskiego ministerstwa zdrowia. Sztab kryzysowy JSW podjął wiele działań, aby chronić pracowników. Ograniczono liczbę osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy używają ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. JSW kupiła dla każdego pracownika maseczki wielokrotnego użytku. Systematycznie przeprowadzana jest dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych oraz wind górniczych (tzw. szoli).

 

Odkażane są także podziemne kolejki i dworce. Codziennie odbywa się pomiar temperatury ciała wchodzących na teren zakładu pracowników. Pracę załóg górniczych tak zorganizowano, aby ograniczyć kontakty pracowników pracujących na różnych zmianach. Tylko w wyjątkowych sytuacjach zezwala się na wstęp na teren zakładów górniczych osobom, które nie są w nich zatrudnione. Spółka zastosowała wszystkie dostępne środki, aby zminimalizować ryzyko zarażenia.

Od czwartku (7 maja) do soboty (9 maja) w Pniówku wykonano około 900 testów. Na niedzielę zaplanowano badania dla 1000 osób.

Do popołudnia 10 maja w zakładach JSW było 71 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Na kwarantannie było 271 osób.

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od 11 maja sieć 5G na Śląsku. Będzie działać w Katowicach

Zakaz lotów nad Polską wydłużony. Do kiedy potrwa?

Śląsk: Luzowanie obostrzeń może być spowolnione. Powodem duża liczba zakażeń

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close