KrajRegionWiadomość dnia

Koronawirus: Zmiany na granicy. 14 dni kwarantanny dla pracujących na stałe za granicą

Osoby, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie od 27 marca będą objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Ograniczenia to efekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z wtorku 24 marca.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Śląsk i Zagłębie w obliczu epidemii!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Przede wszystkim te osoby w pierwszej kolejności powinny napisać do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego prośbę o to, by Sanepid wystosował takie oświadczenie, zaświadczenie dla pracownika pracującego za granicą, iż jest on poddany obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Wówczas osoba ta dostaje wszystko na maila i może przesłać to zaświadczenie bezpośrednie również do pracodawcy. Do 27 marca, czyli do piątku wszyscy pracownicy, którzy pracują za granicami mają czas by załatwić formalności – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

 

Tyle w teorii, bo praktyka już tak kolorowo nie wygląda. Mieszkańcy Cieszyna, w którym znaczna część pracuje w Czechach takim rozwiązaniem są zdumieni.

-Słyszeliśmy, ale na razie w to nie wierzymy. -Myśli Pan, że tego nie wprowadzą? -Myślę, że nie bo tu cały Cieszyn w Czechach pracuje a to nie jest takie proste. Co zrobimy? Ja przy okazji też. To co, przyjedziemy z Czech i będę dwa tygodnie siedział w domu? – pyta pan Zdzisław, mieszkaniec Cieszyna.

Koronawirus: Zmiany na granicy. 14 dni kwarantanny dla pracujących na stałe za granicą
Koronawirus: Zmiany na granicy. 14 dni kwarantanny dla pracujących na stałe za granicą

W Urzędzie Miejskim w Cieszynie dziś nie ukrywali że ciężko sytuację komentować, bo wczoraj nie podano podstawy prawnej tego działania. Dodają, że to problem tysięcy osób.

-Być może część z nich w tym momencie jest w stanie się zorganizować i po prostu przenieś do Czech – wynająć pokój, mieszkanie i próbować tam funkcjonować, natomiast myślę że na dłuższą metę będzie to bardzo trudne do zorganizowania. I tez wyczuwamy w tym momencie jeszcze większe niepokoje i taką niepewność o swój byt – mówi Katarzyna Koczwara, Urząd Miejski w Cieszynie.

Tymczasem kontrola graniczna na granicy wewnętrznej będzie przedłużona o kolejne 20 dni – do 13 kwietnia. Jak dotychczas – granice będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

 

-Jeśli chodzi o samochody ciężarowe tutaj nie ma żadnych zmian. Ruch towarowy, międzynarodowy transport drogowy będzie odbywał się bez żadnych utrudnień, czyli kierowcy ciężarówek będą wjeżdżali do Polski bez kontroli sanitarnej – mówi mjr SG Katarzyna Walczak, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

Jak informuje śląski oddział straży granicznej aktualnie na terenie województwa śląskiego i opolskiego kontrola graniczna odbywa się obecnie na bieżąco. Nie ma kolejek.

W sprawie zmian w kontrolach granicznych komunikat wydał Śląski Urząd Wojewódzki:

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.
Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy.
Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim.
Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Niby nie można, ale jednak można? Kiedy nie obowiązuje zakaz wychodzenia z domu?

Metropolia i marszałek przesuwają miliony na walkę z koronawirusem!

„Za pięć minut flacha i pizza, inaczej sam pójdę i będę zarażał…”. Nietypowa interwencja policjantów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close