AlarmRegion

Kto jest odpowiedzialny za osiedlowe drogi? Od dwóch dni większość z nich to zimowy koszmar! [WIDEO]

Zima, jakiej nie było od dawna. Drugi dzień intensywnych opadów śniegu w województwie śląskim to szereg komplikacji dla pieszych i kierowców. Jak mówią ci ostatni – najgorzej jest na drogach osiedlowych.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!


– To jest nie raz tak, że przyjdzie rano wcześniej czy coś to to jest tak zaśnieżone, że się nie da wyjechać. Widzi Pan jak tu jest, żadnego pługu, żadnego nie ma nic – mówi Józef, kierowca. -Akurat dzisiaj wyszłam pierwszy raz od momentu jak spadł śnieg także widzi Pan, wiadomo, że samochody, tutaj parking też nie jest, ale tam widziałam Pan jeździł i odśnieżał – mówi Małgorzata, kierowca.

Kierowcy i piesi często mylnie mają pretensje do pracowników dużych miejskich spółek odpowiedzialnych za odśnieżanie dróg, do których obowiązków należy dbanie tylko i wyłącznie o drogi i chodniki należące do danej gminy czy powiatu.

Kto jest odpowiedzialny za osiedlowe drogi? Od dwóch dni większość z nich to zimowy koszmar!
Kto jest odpowiedzialny za osiedlowe drogi? Od dwóch dni większość z nich to zimowy koszmar!

–Służby drogowe zimą nie mają łatwo jeśli chodzi o opinie mieszkańców. Oczywiście my staramy się i robimy wszystko by ta opinia o nas była jak najlepsza i żeby ta wykonywana przez nas praca była w mieście dość mocno widoczna. Jednakże ludzie często nie są świadomi kto daną drogą zarządza mówi Adrian Chmielewski, MZUK Sosnowiec.

Drogami osiedlowymi najczęściej zarządzają spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, które może i nie posiadają tak licznej floty do usuwania skutków intensywnych opadów śniegi jak spółki miejskie, lecz na tyle ile mogą powinny dbać o bezpieczeństwo mieszkańców swoich osiedli.

 

–W momencie kiedy brakuje np. jakiegokolwiek odśnieżania ulic staramy się interweniować, mamy dwa ciągniki, którymi objeżdżamy wszystkie cztery administracje. Wszystkie ciągi piesze są u nas odśnieżane do 7 rano żeby ludzie do pracy mogli wyjść bezpiecznie przede wszystkim. No tak to wygląda i na bieżąco staramy się to robić – mówi Tomasz Wiśniewski. Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik w Sosnowcu.

Choć jak wiadomo nie każda spółdzielnia do tematu podchodzi tak samo rzetelnie. Walkę ze skutkami zimy utrudnia wszystkim intensywnie padający śnieg co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo. Od wczoraj w województwie śląskim odnotowano kilkadziesiąt kolizji drogowych, które były spowodowane warunkami atmosferycznymi. Zimą – przynajmniej według policji- w lepszej sytuacji są piesi.

– Paradoksalnie jest zimno, śnieg jest biały, więc pieszych szczególnie tych ubranych na ciemno widać lepiej, widać wcześniej przez co wydawałoby się co też widzimy przez ostatnie dni, że osoby piesze są bezpieczniejsze mówi Tomasz Bratek, KWP w Katowicach.

 

Meteorolodzy ostrzegają, że prawdziwa zima jeszcze trochę potrwa.

-Weekend zapowiada się zimniejszy niż teraz mamy. No i do początku przyszłego tygodnia będą opady śniegu w granicach 5, 8 cm na dobę w górach do 10, 11 cm. No i temperatury będą coraz niższe, w niedzielę należy się spodziewać największego ataku chłodu, gdzie temperatury nawet w ciągu dnia mogą być poniżej 10 stopniwyjaśnia Cezary Orzech, Radio Katowice.

Gwałtowne ocieplenie i tym samym prawdopodobny koniec zimy ma nastąpić w drugiej połowie następnego tygodnia.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

13-letnia Patrycja z Bytomia nie żyje! Zwłoki nastolatki znalazła policja [ZDJĘCIA]

Śmierć miesięcznego Wiktora z Rudy Śląskiej: Jest akt oskarżenia w szokującej sprawie!

Synoptycy zapowiadają jeszcze większe opady śniegu na Śląsku! Sypać może do soboty!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close