reklama
Artykuł SponsorowanyKategorie

Leczenie niepłodności u mężczyzn – na czym polega?

reklama

Jeszcze kilkanaście lat temu o niepłodności mówiło się mało lub bardzo okazyjnie. Dziś o problemach związanych z poczęciem dziecka wiemy zdecydowanie więcej. Dodatkowo mając świadomość tego, jak sobie radzić z niepłodnością, jak ją leczyć i w jaki sposób jej zapobiegać, mamy dużo większe szanse na zapłodnienie. Dziś, męska niepłodność przestała być tematem tabu. Można bowiem z nią walczyć, a w klinikach leczenia niepłodności coraz częściej udaje się rozwiązać problem z zajściem w ciążę. Co warto wiedzieć o męskiej niepłodności, zanim udamy się do lekarza i od czego rozpocząć leczenie?

 

Przyczyny niepłodności u mężczyzn, a niezdrowy tryb życia

Gdyby wszystkie przyczyny niepłodności męskiej można było wyeliminować zdrowym stylem życia, to pewnie na świecie pojawiłoby się dużo więcej dzieci, a mężczyźni byliby w wyjątkowej formie fizycznej. Niestety zła dieta, używki oraz stres to ważne, ale nie jedyne czynniki niepłodności męskiej. Nie zmienia to faktu, że świadomy, współczesny mężczyzna, który rozpoczyna ze swoją partnerką starania o dziecko, powinien możliwie całkowicie wyeliminować ze swojego życia papierosy, alkohol, a w codziennej diecie stosować dużą dawkę owoców, warzyw, a także spożywać ryby i chude mięsa.

Co ważne, o kłopotach z zajściem w ciąże mówi się zazwyczaj, gdy po niemal rocznych, systematycznych staraniach pary o dziecko, nie ma żadnych rezultatów w postaci ciąży. Wówczas warto, a nawet powinno się udać do specjalisty, by wykluczyć ewentualne poważniejsze problemy z płodnością kobiecą lub męską.

reklama

W przypadku mężczyzny, który dbał o swoją dietę i dba o aktywny wypoczynek, a mimo to nie może zajść ze swoją partnerką w ciążę, wykonuje się zwykle badanie nasienia, by wykluczyć złą jakość plemników. Anomalie, jakie mogą wystąpić w przypadku plemników to np. ich niska liczebność, nieprawidłowa ruchliwość lub jej całkowity brak. Istotnym problemem jest także zła morfologia, czyli budowa plemników.

Ważnym zaburzeniem związanym z budową i funkcjonowaniem męskich narządów rozrodczych, są także różne choroby narządu płciowego. Mogą mieć one podłoże genetyczne lub być spowodowane chorobami, urazami albo przebytymi zabiegami.

Do nieprawidłowej pracy jąder, a w wyniku tego do niepłodności mogą przyczyniać się:

  • żylaki powrózka nasiennego,
  • wodniak jądra,
  • wrodzone zaburzenia rozwoju jąder np. wnętrostwo,
  • nowotwory jąder,
  • uszkodzenia jąder w wyniku chorób wirusowych np. świnki.

Przyczyną niepłodności męskiej mogą być także choroby ogólnoustrojowe. W tym przypadku warto chociażby wspomnieć o:

  • cukrzycy,
  • chorobach układu krążenia,
  • chorobach tarczycy,
  • chorobach wątroby,
  • schorzeniach nerek,
  • chorobach nowotworowych,
  • niedoczynności przysadki mózgowej.

Oczywiście to tylko niektóre z przyczyn występowania niepłodności męskiej, bo na problemy z zapłodnieniem wpływ mogą mieć także czynniki środowiskowe, kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, czy impotencja. Nie bez znaczenie będzie także wiek mężczyzny, który nie jest obojętny dla jakości plemników.

Leczenie niepłodności męskiej – od czego zacząć

Jeśli po rocznych staraniach o dziecko nie udało się go począć, należy i warto udać się do specjalisty, w celu zweryfikowania, co może być przyczyną niepłodności, a następnie podjęcie konkretnych działań. Aby wykluczyć męską niepłodność, jako przyczynę kłopotów z zapłodnieniem, konieczne jest udanie się do kliniki (patrz tu: https://klinikabocian.pl/kontakt/Katowice)

To nie tylko najlepsza z możliwości pod względem przeprowadzenia odpowiednich badań, ale przede wszystkim zgromadzenia wielu specjalistów w jednym miejscu. W Klinice Bocian można od razu wykonać badanie nasienia u mężczyzny, a także badania hormonów i skonsultować inne kłopotliwe aspekty z lekarzami.

W ramach leczenia niepłodności męskiej lekarz może również zalecić suplementację, farmakoterapię lub leczenie zabiegowe. W przypadku poważniejszych nieprawidłowości związanych płodnością do rozważenia pozostaje inseminacja i in vitro.

Badanie nasienia – na czym polega? Co wpływa na jego jakość?

Badanie nasienia to jedno z pierwszych wskazań do oszacowania, co może być przyczyną niepłodności u konkretnej pary. W klinice leczenia niepłodności testy tego typu przeprowadza się z wyjątkową dokładnością.

Aby wynik badania był miarodajny konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna (powstrzymywanie się od wytrysku) od 3 do 5 dni przed badaniem, a także niespożywanie alkoholu przez taki sam odstęp czasu.

Nasienie oddaje się do specjalnego pojemnika, w pomieszczeniu kliniki. Ważne, aby nasienie było badane niezwłocznie po jego oddaniu. Wówczas wynik jest najbardziej miarodajny. Więcej o badaniu nasienia, przeczytasz tutaj: https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/badanie-nasienia/katowice

Jak leczyć niepłodność u mężczyzny?

Jeżeli podstawowe metody leczenia niepłodności opisane powyżej nie dają upragnionego efektu to pozostają metody wspomaganego rozrodu, jak inseminacja lub in-vitro.

Inseminacja polega na wprowadzeniu do jamy macicy specjalnie wyselekcjonowanych i odpowiednio przygotowanych w laboratorium plemników, zaś in-vitro zakłada połączenie komórki jajowej oraz plemników w warunkach laboratoryjnych, a następnie przenoszenie podczas transferu zarodka do jamy macicy.

Nie wiesz, jak rozpocząć swoją walkę o dziecko, a bardzo chcesz zostać ojcem? Udaj się do kliniki, by oszacować nie tylko swoje szanse, ale przede wszystkim sprawdzić swój stan zdrowia. Niepłodność można leczyć, a dzięki wizytom w klinikach wielu mężczyzn cieszy się z posiadania dzieci!

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button