Patronaty

Liceum Sowizdrzała uczy zdrowych relacji z telefonem

Oto szkoła, która nie chowa głowy w piasek! Liceum Sowizdrzała to liceum w Katowicach wspierające uczniów w edukacji domowej. Już 27 lutego organizuje warsztat „Ekranologia” gdzie będą uczyć budowania zdrowej relacji z technologią.

Badania Rzecznika Praw Dziecka pokazują, że aż 13% młodych osób na Śląsku jest uzależnionych do mediów społecznościowych w stopniu wymagającym wsparcia. Z tego samego badania wynika też zmiana problemu w zależności od wieku. W drugiej klasie SP dwukrotnie więcej chłopców wykazuje niepokojącą ilość objawów uzależnienia (Chł=19% VS Dzie=7%). Tendencja ta wyrównuje się około 6 klasy szkoły podstawowej, aby odwrócić się na niekorzyść kobiet w edukacji ponadpodstawowej. Oznacza to, że w każdej klasie jest minimum kilkoro uczniów, którzy powinni szukać wsparcia. Niestety — uzależnienie od mediów cyfrowych jest tematem bagatelizowanym. Andrzej Porębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazuje, czemu trudno dostrzec wagę problemu: dla starszego pokolenia obecność w sieci to głównie media społecznościowe (Facebook).  Młodsze osoby korzystają z aplikacji, w których jesteśmy biernymi odbiorcami (TikTok/YouTube). Dla starszych dwie godziny to pisanie ze znajomymi, oglądanie ich relacji i dowiadywanie się o nich. Dla młodych te dwie godziny, to często ciąg krótkich treści, wobec których jesteśmy biernymi odbiorcami.

Liceum Sowizdrzała zajmuje się wspieraniem uczniów w edukacji domowej. Dla nich środowisko cyfrowe i edukacja zdalna jest stałą częścią prawie każdego dnia. Dlatego LS stara się łączyć cyfrową naukę z budowaniem relacji, troską o wspólnotę oraz tworzeniem „własnych miejsc”. W duchu tej troski powstała warsztat Ekranologia. Wspólnie z ekspertami z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego przygotowany został „Pakt”, w którym każdy uczeń może indywidualnie przemyśleć swoją relację z mediami społecznościowymi oraz technologia. To okazja, aby przemyśleć, co dostajemy, a co poświęcamy. Jak mówią organizatorzy:

Wykorzystujemy temat obecności na portalach społecznościowych, aby opowiadać o filozofii technologii, socjologii grupy oraz higienie psychicznej. Demaskujemy praktyki stosowane przez projektantów platform cyfrowych, które służą do uzależniania młodych osób. Przypominamy, jak można weryfikować wątpliwe okazje i zgłaszać oszustwa. Dotychczasowe warsztaty pokazały, że młodzi ludzie nie mają języka potrzebnego do refleksji nad swoją relacją z technologią. Brakuje im okazji do rozmowy z kimś, kto mógłby pomóc im przemyśleć te obszary cyfrowego świata, które są dla nich krzywdzące. Rozmawiają o problemach, dopiero gdy sytuacja ociera się granicę prawa i tragedii. Bardzo zależy nam na edukacji społeczeństwa.

Jeśli temat wydaje się dla Państwa interesujący — druga edycja warsztatu Ekranologia odbędzie się już 27 lutego w Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Wita Stwosza 7). Więcej informacji oraz formularz zapisu dostępny jest na wydarzeniu na Facebooku. Dodatkowo — dwa dni później (w czwartek, 29 lutego) odbędzie się w Liceum Sowizdrzała dzień otwarty. To wydarzenie skierowane do uczniów i rodziców gdzie można poznać lepiej te nietuzinkową szkołę. Więcej informacji na stronie www.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button