reklama
KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Mnóstwo przyjęć w Centrum Zdrowia Psychicznego

Centrum Zdrowia Psychicznego działające przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu podsumowuje pierwsze dwa tygodnie działalności. Szczegóły poniżej.

 

 

34 osoby w Punktach Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych, 26 interwencji Zespołu Lecznictwa Środowiskowego, 413 wizyt w Poradniach Zdrowia Psychicznego, 5 nowych pacjentów Oddziału Dziennego oraz 35 osób przyjętych w stanie nagłym do Całodobowego Oddziału Psychiatrii. To dane tylko z pierwszych dwóch tygodni działalności Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

reklama

-Wdrażamy nową jakość w opiece nad zdrowiem psychicznym mieszkańców Bytomia – mówi Wojciech Sołtys, zastępca dyrektora WSS nr 4 ds Centrum Zdrowia Psychicznego. –Taka liczba osób w nowo powołanych jednostkach CZP, mimo wciąż niewielkiej świadomości mieszkańców, świadczy o ogromnej potrzebie na realizowane przez nie świadczenia.

Specjalistyczna kadra

Na mieszkańców Bytomia czeka zespół psychiatrów, psychologów, pielęgniarek psychiatrycznych, terapeutów środowiskowych i asystentów zdrowienia. Dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne w Śródmieściu i Szombierkach czynne są przez 10 godzin, pięć dni w tygodniu (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00). Można się tam zgłosić bez skierowania. Nie tylko w swojej sprawie – także w sprawie osoby bliskiej lub znajomej, wobec której zachodzi podejrzenie, że dzieje się z nią coś niepokojącego, a nie może sama udać się do CZP. Wówczas członkowie Zespołu Lecznictwa Środowiskowego jadą na miejsce rozeznać sytuację, a jeśli to konieczne, podejmują interwencję. -To jeden z celów reformy psychiatrii – mówi Wojciech Sołtys.

Wychwytujemy problem i zaczynamy leczenie we wczesnej fazie zaburzenia, kiedy często możliwe jest całkowite wyleczenie, a zanim dojdzie do kryzysu – dodaje Wojciech Sołtys, zastępca dyrektora ds Centrum Zdrowia Psychicznego przy WSS nr 4 w Bytomiu.

O skuteczności podejmowanych działań świadczą statystyki – dzięki celności prowadzonych interwencji, średni okres hospitalizacji psychiatrycznej pacjentów kierowanych w stanie nagłym przez Punkty Zgłoszeniowo–Koordynacyjne wyniósł ok. 4 dni, a większość pacjentów kierowanych w trybie pilnym do Poradni Zdrowia Psychicznego spotkało się ze specjalistą jeszcze tego samego dnia.

Asystent Zdrowienia

Nowością w centrum jest funkcja Asystenta Zdrowienia. W bytomskim zespole jest ich dwóch. To nowy zawód wykonywany przez osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego, pokonały go i przeszły specjalistyczne, półroczne szkolenie. Wcześniej jednak musiały przejść terapię własną, żeby zrozumieć swoje przeżycia. Aby móc pracować z pacjentami, asystenci zdrowienia muszą też odbyć kilkumiesięczne staże w placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym, m.in. w szpitalnych oddziałach psychiatrycznych, środowiskowych domach samopomocy, zespołach leczenia środowiskowego, fundacjach oraz stowarzyszeniach. Ich rolą jest pomoc w nadaniu psychiatrii ludzkiej twarzy – mówi z-ca dyrektora. –Osoba, która sama przeszła kryzys, jest wiarygodnym przewodnikiem.

Kiepski czas

Zespół bytomskiego Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczął działalność w najtrudniejszym dla wielu momencie w roku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2021 r. przez Uniwersytet Medyczny w Salzburgu, po świętach, a zwłaszcza po Nowym Roku, wzrasta liczba samobójstw. I takie zjawisko od lat obserwowane było na oddziale psychiatrii bytomskiego szpitala.

„Efekt złamanej obietnicy”

Presja społeczna, przemęczenie i nierealne oczekiwania względem świąt, w zderzeniu z rzeczywistością stają się bolesne i nie do wytrzymania. To tak zwany „efekt złamanej obietnicy” opisany po raz pierwszy w 1987 r. przez prof. Marjorie Baier z Wyższej Szkoły Pielęgniarstwa w Illinois, specjalizującej się w społecznym pielęgniarstwie zdrowia psychicznego. Zawiedzione, nierealne oczekiwania stają się dodatkowym obciążeniem dla istniejących wcześniej problemów psychicznych. Pojawia się frustracja, rozczarowanie, złość, beznadzieja. U chorych na depresję mogą pojawić się samooskarżenia i myśli samobójcze; osoby zmagające się z nałogami częściej przerywają abstynencję. Osoby dotknięte kryzysem samotności mogą poczuć się oszukane, a odraczane wcześniej konflikty wybuchają ze zdwojoną siłą, zwiększając impulsywność osób zmagających się z zaburzeniami osobowości.
 
„Niewykluczone, że po Nowym Roku liczba odwiedzających Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu znacznie się powiększy” – czytamy w komunikacie CZP.
 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button