KrajRegionWiadomość dnia

Maseczki zatrzymają koronawirusa? Od 16 kwietnia śląskie ulice są ich pełne! [WIDEO]

Maseczki. Wszędzie maseczki. Na ulicy, w sklepie, w autobusie, nawet w samochodzie – o ile jedziemy z kimś obcym. Od 16 kwietnia noszenie maseczek to nie wybór a obowiązek.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Bardzo mi się to podoba, bo higienicznie – mówi Mira, mieszkanka Sosnowca.Różnie ludzie mówią, i lekarze jedni mówią tak, inni tak. Trudno się z tym… ale jak jest zalecenie to trzeba nosićuważa Gizela, mieszkanka Sosnowca.

To nie musi być maseczka, ale przepis mówi jasno – obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa. Można to zrobić także przy pomocy odzieży bądź jej części. Obowiązek dotyczy: środków publicznego transportu zbiorowego i komercyjnego, dróg i placów, terenu budynków użyteczności publicznej, obiektów handlowych, usługowych i targowisk, terenu nieruchomości wspólnych oraz zakładów pracy jeśli pracownik zajmuje się obsługą interesantów lub klientów. Ma to pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dziś maseczki można dostać niemal wszędzie. Oferują je niektóre sklepy z odzieżą. Dostępne są także w aptekach.

 

-Pacjenci pytają o maseczki. Aktualnie maseczki są dostępne w nasze aptece. Nie ma problemów z ich zakupem, ponieważ pojawia się coraz więcej ofert na rynku. Posiadamy w sprzedaży różnego rodzaju maseczki. Są to maseczki jednorazowe, wielorazowe, bawełniane które nadają się do prania, maseczki z filtrem, o różnych kolorach i wzorach więc każdy pacjent znajdzie coś dla siebie – mówi mgr farm. Joanna Sawczyn, Apteka Blisko Ciebie.

Maseczki. Wszędzie maseczki. Na ulicy, w sklepie, w autobusie, nawet w samochodzie - o ile jedziemy z kimś obcym. Od 16 kwietnia noszenie maseczek to nie wybór a obowiązek.
Maseczki. Wszędzie maseczki. Na ulicy, w sklepie, w autobusie, nawet w samochodzie – o ile jedziemy z kimś obcym. Od 16 kwietnia noszenie maseczek to nie wybór a obowiązek.

Ma być nie tyle modnie, co przede wszystkim bezpiecznie. Chociaż jak widać także ze wzorem można zaszaleć. By każdy miał dostęp do maseczek te nawet rozdawane są w niektórych miastach. Na południu Katowic można je było zdobyć dzięki takiemu oto maseczkowozowi. Akcję zorganizowało jedno z centrów handlowych.

-Pomysł jest tak naprawdę wynikiem rozporządzenia, które wchodzi w moc w dniu dzisiejszym. Postanowiliśmy rozdawać maseczki mieszkańcom Katowic i miast ościennych. W ramach całej inicjatywy chcemy rozdać około 8 000 maseczek. Chcemy w ten sposób pomóc mieszkańcom aby każdy taką maseczkę po prostu otrzymał – mówi Aleksander Poltier, marketing manager Libero Katowice.

 

Gdy maseczkę już mamy musimy pamiętać o jednym – by w pełni spełniała ona swoją rolę należy ją we właściwy sposób ściągać.

-Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega nas przed tym żebyśmy rękoma nie dotykali tej maseczki. Maseczkę należy zmieniać kiedy ona się robi mokra, kiedy jest nawilżona bądź ewentualnie kiedy nosimy ją dłużej niż trzy godziny, wtedy też powinniśmy ją wymienić. W jaki sposób prawidłowo usunąć tą maseczkę? Wystarczy złapać ją tam gdzie ona jest umocowana – za gumki bądź ewentualnie z tyłu odwiązać i zdejmując nie dotykając części, która przylegała do ust wyrzucić do kosza, który jest zamykany – mówi Michał Kucap, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego.

Maseczki zatrzymają koronawirusa? Od 16 kwietnia śląskie ulice są ich pełne!
Maseczki zatrzymają koronawirusa? Od 16 kwietnia śląskie ulice są ich pełne!

Przed nałożeniem maseczki powinno się zdezynfekować ręce, lub po prostu je umyć. Jak wynika z zaleceń Ministerstwa Zdrowia maseczka powinna być: wygodna i szczelnie przylegająca, posiadać zauszniki, składać się z wielu warstw tkaniny, pozwalać na swobodne oddychanie, nadawać się do prania i suszenia. Jeśli obowiązek noszenia maseczek będziemy traktowali lekceważąco może nas spotkać kara.

-Duże możliwości – aż do 30 tysięcy od sanepidu jeżeli o nas chodzi to są mandaty, ale to są też wniosku do sądu. Takie możliwości mamy, ale jak mówię mam nadzieję że będą jak najrzadziej wykorzystywane, bo po prostu nie będzie takiej potrzeby – mówi podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Mając na uwadze nasze zdrowie a także portfele, śmiało można powiedzieć, że od teraz w maseczce każdemu do twarzy.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pamiętajcie, że od czwartku, 16 kwietnia, nosimy maseczki. To nasz obowiązek

Fundacja TVS włącza się w walkę z koronawirusem. Maseczki i żele dla pogotowia w Katowicach [WIDEO]

Katowice: 3000 tysiące testów na koronawirusa dodatkowo. Za wszystko zapłaci miasto

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Maseczki zatrzymają koronawirusa? Od 16 kwietnia śląskie ulice są ich pełne! [WIDEO]”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close