Region

Medyczny cud w Sosnowcu! Lekarze przywrócili wzrok kobiecie po prawie 30 latach [WIDEO]

Pani Regina Święty z Katowic nie wierzy własnym oczom. Dosłownie. 27 lat temu podczas przygotowywania obiadu poparzyła prawe oko gorącym tłuszczem. Później do lewego wdało się zakażenie. Straciła wzrok. W sobotę, po wszczepieniu keratoprotezy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu widzi już na jedno oko. W grudniu ma też przejść operację drugiego.

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

Ja otwierając oczy się przeraziłam. Przeraziłam się ostrości światła, bo pierwszy raz na tym łóżku zmieniała pani pielęgniarka opatrunek. I spadł. Zsunął się. Ja tak patrzę i krzyknęłam. Zaczęłam krzyczeć. I przyleciały i spytały: co się dzieje? Ja mówię – widzę! – mówi Regina Święty, mieszkanka Katowic.

Teraz marzy o tym, żeby zobaczyć, jak wygląda jej mieszkanie. Takich pacjentów jest więcej. Bo dziś zabieg wszczepienia keratoprotezy przeszedł też Jerzy Gabryszewski. Rozmawiając z bliskimi nie krył wzruszenia.

Zobaczyć dzieci. Kocham te dzieci bardzo. Prawnuki… nie widziałem ich nawet, chociaż zobaczę. Mówię: żebym nie wpadał na ludzi, na drzewa, to będzie radość. A tu być może będzie nawet więcej – mówi Jerzy Gabryszewski, pacjent z keratoprotezą.

Medyczny cud w Sosnowcu! Lekarze przywrócili wzrok kobiecie po prawie 30 latach [WIDEO]
Medyczny cud w Sosnowcu! Lekarze przywrócili wzrok kobiecie po prawie 30 latach [WIDEO]
Zabiegi wszczepiania keratoprotez wróciły do Sosnowca po ośmiu latach. Bo teraz są ponownie całkowicie finansowane przez NFZ. Koszt operacji to ponad 20 tys. zł, a keratoprotezy ok. 12 tys. zł. Zabieg jest dosyć krótki – trwa około godzinę.

Jest pewien okres rehabilitacji oczywiście. Natomiast efekt będzie dosyć szybki. Bezpośrednio jutro, po odsłonięciu oka będzie można już ocenić jakie jest to widzenie, zajrzeć na dno oka przede wszystkim. Bo w chwili obecnej nie można było ocenić dna oka ze względu na całkowicie nieprzezroczystą rogówkę. Także to też nam daje wiele informacji na temat, jaki jest potencjał widzenia tego pacjenta – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Sosnowcu.

Obecnie szpital w Sosnowcu jest przygotowany do przeprowadzania 2-3 tego typu operacji w miesiącu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gliwice: Nastolatka rzuciła się z wiaduktu! Kim jest dziewczyna która popełniła samobójstwo?

Zawiercie: pijany policjant za kierownicą. Miał 1,5 promila

Strajk nauczycieli przełożony. Rozpocznie się 22 października

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close