Medyczny Korpus Wolontariuszy powstał przy WST. Studenci będą pomagać szpitalom w walce z koronawirusem
Dorian Piasecki jest studentem trzeciego roku wydziału lekarskiego Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Choć lekarzem jeszcze nie jest, to już pomaga. Ponad 50u studentów tej uczelni założyło Studencki Medyczny Korpus Wolontariuszy. I będzie pomagać szpitalom w walce z koronawirusem. Za darmo.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
– Poszedłem na studia lekarskie z powołania, nie dlatego, żeby po prostu być lekarzem. I uważam, że taką powinnością każdego studenta jest w tych ciężkich czasach pandemii pomagać jednak służbie zdrowia, wspomagać ją na tyle, na ile jest to możliwe. I myślę, że taka bezinteresowna pomoc, nawet niewielka, może odciążyć te służby medyczne – mówi Dorian Piasecki, student III roku WST w Katowicach.
A takie odciążenie się przyda, bo w obecnych realiach do pracy potrzebna jest każda para rąk. Choć studenci jeszcze nie mają tytułów naukowych, nie oznacza to, że nie mają odpowiednich umiejętności.
– Tu chodzi nie tylko o studentów kierunku lekarskiego, bo proszę zauważyć, że na wydziale nauk medycznych im. prof. Z. Religi kształcimy na kierunku lekarskim i pielęgniarstwo. Z drugiej strony też część studentów ma już za sobą ukończone studia. Czyli mamy na przykład studentów na kierunku pielęgniarstwo czy lekarskim, którzy już posiadają zawody medyczne. Mamy na przykład magistrów farmacji, mamy osoby po ratownictwie – mówi dr n. med. Michał Ekkert, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.
Studenci WST w Katowicach chcą i mogą pomagać w wielu szpitalach m.in. w Knurowie, Gliwicach, Pyskowicach, czy w nowotworzonym szpitalu polowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zadania, którymi będą się zajmować są różne – np. obsługa punktu wymazowego.
– Ja myślę, że to jest inicjatywa bardzo dobra i może być nam niebywale pomocna. Wiadomo, że nasze szpitale powiatowe są takimi szpitalami hybrydowymi. My musimy przyjmować normalnych pacjentów, normalne porady, a z drugiej strony jesteśmy zobligowani do posiadania łóżek COVID’owych. U mnie przygotowano 23 takie łóżka – mówi Leszek Kubiak, dyrektor Szpitala Sp.z o.o. w Pyskowicach
Dziś studentom za ich pomoc dziękowała także członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała.
– Niestety pojawiły się również ogniska zakaźne u nas w szpitalach. I na dziś mamy ponad 20 proc. wyłączonej kadry w naszych szpitalach wojewódzkich. Dlatego pomoc studentów jest dla nas bardzo ważna, kluczowa na tym etapie. Na etapie, kiedy nasz personel musi odchorować COVID – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.
Ze wsparcia studentów powinniśmy cieszyć się także my sami. I nie tylko dlatego, że w przypadku zachorowania na COVID będzie miał nam kto pomóc, ale także dlatego, że po nabyciu takiego doświadczenia, po ukończeniu studiów – będą prawdziwymi fachowcami.
Autor: Paweł Jędrusik
Budowa szpitala polowego dla chorych na COVID ruszyła w MCK. Rusza też rekrutacja personelu [WIDEO]