Region

Protest pracowników gastronomii! Bez pomocy rządu branża nie przetrwa – twierdzą protestujący [WIDEO]

To tak naprawdę drugi lock-down dla polskiej gastronomii. Sprzedaż na wynos nie rozwiązuje problemu. Przedstawiciele branży kulinarnej żądają sześciomiesięcznego planu wsparcia. W przeciwnym razie szacują, że wkrótce 70% lokali ze śląskiej branży gastronomicznej przestanie istnieć.

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

W moim przypadku, gdzie to jest niewielka naprawdę niewielka restauracja koszty stałe to jest rząd ok. 30 tys. zł. My nie jesteśmy wielkimi korporacjami. My na ogół jesteśmy jednoosobowymi działalnościami i te nasze zasoby są właściwie zerowe – mówi Adam Mazurkiewicz, restaurator z Katowic.

Bez pomocy rządu branża nie przetrwa – twierdzą protestujący. Klienci ograniczają kontakt z kimkolwiek, więc również z dostawcami jedzenia. Punkty gastronomiczne upadają z dnia na dzień. Stąd długa lista postulatów by przetrwać pandemię.

Zwolnienie ze składek ZUS-u, dodatkowo chcemy też obniżenia składki VAT-u. Jak wiadomo trzy stawki pracują w Polsce. Gastronomia pracuje na 8% i 23%.  Chcemy obniżenia wszystkiego do 8%. To są główne postulaty, te pierwsze. Dodatkowo rozwiązania takie, które pomogą nam utrzymać pracowników.- mówi Adam Rzewuski, doradca kulinarny, sztab kryzysowy gastronomii polskiej.

Zdaniem restauratorów możliwość odrobienia strat może się pojawić dopiero w połowie przyszłego roku. Do tego czasu przetrwają tylko najbardziej wytrwali.

Już to widzimy, już zakańczamy październik. Już wiem, że w listopadzie też będzie tragedia. No nie wiem, bez pomocy rządu, a żadnych konkretów nie ma, bo nic nie jest podpisane. Nie wiemy na czym stoimy. Z dnia na dzień człowiek wstaje i nie wie, myśli co będzie – mówi Magdalena Nowak, właścicielka pracowni cukierniczej i kawiarni.

Kulminacyjnym punktem protestu było złożenie petycji w urzędzie wojewódzkim. Podobne zgromadzenie odbyły się jednocześnie w prawie dwudziestu miastach w całej Polsce.

Autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Okolica Katedry Chrystusa Króla jak po przejściu dziczy. Elewacje i ściany zdemolowane po Strajkach Kobiet [WIDEO, ZDJĘCIA]

Budowa szpitala polowego dla chorych na COVID ruszyła w MCK. Rusza też rekrutacja personelu [WIDEO]

Ludzie kupują kwiaty od handlarzy pod cmentarzami. Solidarność z poszkodowanymi jest ogromna! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close