RegionWiadomość dnia

Miasta dają zielone światło: powiększajcie. 15 maja ruszą ogródki w restauracjach. Niektóre większe!

Nawet tym mieszkańcom, którzy rzadko korzystali z restauracji czy ogródków piwnych po długiej przerwie zaczyna ich brakować. Restauratorzy wkrótce będą mogli je otworzyć, a miasta chcą ich wesprzeć.

 

 

Ze Śląska ruszyły wycieczki zarośniętych do fryzjerów w Małopolsce 😉

TOP 5 SILESIA FLESZ zawsze w niedzielę o 19.50 w TVS!

– Co prawda za tym nie przepadam, nie chodziłem często, ale skoro się robi luźniej, to niech to będzie mówi Władysław, mieszkaniec Tychów.

I będzie, już od 15 maja. W Tychach, podobnie jak w ubiegłym roku, miasto postanowiło pozwolić restauratorom na powiększenie ogródków przed lokalami. Wystarczy, że przedsiębiorca zwróci się z takim wnioskiem do administratora terenu, z którym ma zawartą umowę. Wówczas będzie mógł powiększyć ogródek bezpłatnie.

– Dlatego robimy to właśnie teraz, ponieważ wiemy już, że od 15 maja restauratorzy ogródki będą mogli otworzyć. Czekają już na to mieszkańcy, czekają na to również sami gastronomowie, którzy jednak bardzo odczuli pandemię, którą mamy. Także chcemy im dać możliwość, aby jak najwięcej mogli w tym czasie zarobić. A powiększenie ogródków to dla nich dodatkowy zysk mówi Ewa Grudniok, Urząd Miasta Tychy.

Nawet tym mieszkańcom, którzy rzadko korzystali z restauracji czy ogródków piwnych po długiej przerwie zaczyna ich brakować
Nawet tym mieszkańcom, którzy rzadko korzystali z restauracji czy ogródków piwnych po długiej przerwie zaczyna ich brakować

Branżę gastronomiczną chcą też wspierać inne miasta. W Katowicach, choć jeszcze nie ma w tej sprawie projektu uchwały, przedsiębiorcy mają mieć naliczaną znacznie niższą stawkę za zajęcie pasa drogowego pod ogródek. Nieoficjalnie mówi się, że mogłaby to być najniższa możliwa kwota, czyli 1 gr za m2.

– Na tę chwilę stawki kształtują się na poziomie 10 gr za m2 w zimie, w sezonie zimowym i 25 gr w sezonie letnim. Z pewnością te stawki będą najniższe jak tylko na dobrą sprawę jest to możliwe. Powtarzam – na ten czas, w którym przedsiębiorcy będą potrzebowali się odbić od tego bardzo trudnego okresu, kiedy byli zamknięci mówi Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice.

Ale nawet jeśli projekt uchwały w tej sprawie się pojawi, nie wejdzie ona w życie wcześniej niż w czerwcu. Władzom Katowic zależy, aby nowe zasady obowiązywały przede wszystkim w czasie wakacji, kiedy z ogródków korzysta najwięcej mieszkańców.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Do Parku Śląskiego na pokemony, spacer i na szczepienie. Budują Mobilny Punkt Szczepień

Bakterie w parówkach z Biedronki! Produkt nadaje się do wyrzucenia!

Narodziny, które oznaczają koniec Śląska, jaki znamy. Umowa społeczna ws. likwidacji górnictwa gotowa

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close