RegionWiadomość dnia

Narodziny, które oznaczają koniec Śląska, jaki znamy. Umowa społeczna ws. likwidacji górnictwa gotowa

Po siedmiu miesiącach związkowcy i strona rządowa parafowali umowę społeczną w sprawie wygaszania górnictwa w województwie śląskim. Teraz Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów pracować nad wnioskiem prenotyfikacyjnym do Komisji Europejskiej.

 

 

Ze Śląska ruszyły wycieczki zarośniętych do fryzjerów w Małopolsce 😉

TOP 5 SILESIA FLESZ zawsze w niedzielę o 19.50 w TVS!

– Ciężko nam sobie wyobrazić, jako stronie społecznej, że Unia Europejska będzie tutaj jakieś „hocki-klocki” wyprawiać. I nie chcę tutaj być jakimś złym prorokiem, że ze strony Unii, a nie daj Boże już, że przy udziale jakichś doradców, albo rządu, nagle się okaże, że ta w pocie czoła wypracowana umowa jest obrócona o 180 stopni, no to wtedy te całe społeczne uzgodnienie zupełnie straci sensmówi Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności”.

– Uważam, że ten plan, który przyjęliśmy i ta „mapa drogowa”, którą tutaj wspólnie wypracowaliśmy ze wszystkimi przedstawicielami różnych związków zawodowych jest dzisiaj jedyną propozycją, jaką można odpowiedzialnie, jako państwo, skierować wobec sektora górnictwa węgla kamiennego. Propozycją dobrą, ale przede wszystkim propozycją uzgodnioną społecznie – mówi Artur Soboń, Ministerstwo Aktywów Państwowych.

 

Parafowana umowa społeczna ma jednak przeciwników. Wśród nich między innymi politycy opozycji, a także działacze ekologiczni.

Efekty tej polityki widzimy już teraz. Prąd w Polsce jest coraz droższy, energia z węgla będzie tylko drożeć. Więc tak naprawdę ta sytuacja będzie się pogarszać. A rząd nie chce w żaden sposób wziąć za to odpowiedzialności – (fragment spotu Greenpeace Polska.)

Parafowana umowa społeczna zakłada likwidację węgla na Śląsku do 2049 roku, a także gwarancję pracy górników do emerytury, czy 120-tysięczne odprawy pieniężne.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kierowca śmiertelnie potrącił rowerzystę. Wrócił po urwane lusterko i uciekł [WIDEO]

Górnictwo na Śląsku ma być wygaszone. Jako pierwsza zamknięta zostanie kopalnia Ruda Ruch Pokój

Zatrzymanie właściciela klubu Face2Face w Rybniku niezasadne. Jest wyrok sądu

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close