AlarmRegion

Mieszkańcy chcą ochronić drzewa przed rzezią! Kolej: To nie takie proste [WIDEO]

Nieformalna grupa Bielszczanie dla Drzew apeluje do władz Bielska-Białej o pomoc. Chodzi o planowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe wycinkę drzew przy torach w centrum miasta.

 

 

W jakiej cenie kiełbasa wyborcza? Która najlepsza? Odpowiedzi w TOP 5 SILESIA FLESZ

-To jest jedyna taka zielona enklawa w mieście i nie wyobrażam sobie, że tych drzew tutaj nie będzie – mówi Karina Nowicka – Kudłacz, grupa Bielszczanie dla Drzew. -Chodzi nam o to, żeby miasto zachowało te stare piękne drzewa – dlatego, że bez nich wszyscy się zaraz udusimy – dodaje Ula Wardyńska z grupy Bielszczanie dla Drzew.

 

I choć wniosek o wycinkę drzew w tym miejscu jeszcze nie wpłynął do urzędu miejskiego – mieszkańcy obawiają się, że sprawa jest już przesądzona.

-Nie znamy zakresu wniosku i tej ewentualnej wycinki. Jak będziemy mieli dokument – to będziemy oceniać czy ona ma sens, czy nie ma sensu, czy jest potrzebna, czy nie jest potrzebna. Mogę zapewnić, że będziemy chronić drzewa – te, które się będzie dało uchronić – mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy UM Bielsko-Biała.

 

Zgodnie z prawem drzewa nie mogą rosnąć w odległości mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru. Tych, które rosną bliżej nie brakuje – wśród nich piękne okazy jesionów. Ale tu reguły są ostre.

-Konar i pnie powalone na torach i trakcjach doprowadzały do wielkich opóźnień pociągów. Chodzi nam o to, żeby pociągi jeździły punktualnie i bezpiecznie. Polskie Linie kolejowe muszą to bezpieczeństwo zapewnić – dlatego tak ważne jest porządkowanie terenów wokół linii kolejowych – mówi Katarzyna Głowacka, PKP PLK S.A.

 

Drzewa mają zostać wycięte najpóźniej do końca I kwartału 2020 roku – wcześniej jednak urząd miejski musi wyrazić na to zgodę. Możliwe są również negocjacje, co do drzew, które można by tutaj zostawić. Mieszańcy zapowiadają, ze nie ustąpią w walce o ten zielony zakątek miasta.

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close