Artykuł SponsorowanyDomTechnologie

Montaż instalacji elektrycznej – jak przebiega proces?

Obecnie nie można wyobrazić sobie życia bez używania prądu w domu, firmach czy różnych ośrodkach użyteczności publicznej. Praktycznie w każdym pomieszczeniu dostępne jest gniazdko i włącznik światła. Używanie prądu bardzo mocno powiązane jest z odpowiednim ułożeniem instalacji elektrycznej. Znane są liczne przypadki, kiedy instalacja położona jest nieprawidłowo, co w konsekwencji niesie duże ryzyko dla bezpieczeństwa, zdrowia a nawet życia człowieka. Wszelkie występujące przepięcia czy zwarcia mogą również wpływać w znaczący sposób na żywotność podłączonych urządzeń. Jak przebiega proces montażu instalacji elektrycznej?

 

Czym jest instalacja elektryczna?

Instalacja elektryczna z definicji oznacza fragment sieci tzw. niskiego napięcia i jest to układ wszystkich przewodów wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym, jakie są zamontowane w domu. Początkowym punktem takiej instalacji elektrycznej są zaciski wyjściowe linii wewnętrznej zasilającej, z kolei punktem końcowym gniazdko wtyczkowe, wypust oświetleniowy lub inny, zamontowany na stałe odbiornik energii elektrycznej. Usługę montażu instalacji wykonują elektrycy, których znajdziesz na stronie https://www.oferteo.pl/elektrycy.

Jak układać sieć elektryczną?

Do okablowania sieci elektrycznej bardzo często stosowane są płaskie przewody, które umieszczone są w specjalnie przygotowanych bruzdach wyciętych w tynku. Przewody najczęściej są montowane do ściany za pomocą specjalnych plastikowych uchwytów lub aluminiowych, jeżeli przewody są grubsze, np. 5-żyłowe. Inny sposób układania przewodów polega na umieszczeniu ich w specjalnych rurkach, tzw. peszlach, które są wykonane z tworzywa sztucznego.

Układanie sieci elektrycznej polega na montażu przewodów w odpowiedniej, stałej odległości od krawędzi okien i drzwi, co pozwoli na uniknięcie bałaganu okablowania na powierzchniach ścian i co też ma szczególne znaczenie w przyszłości, kiedy trzeba będzie wykonać wiercenie w ścianie. Warto również zaznaczyć, że przewodów nie można nigdy kłaść po skosie – jedynie w pionie i poziomie. Podczas kładzenia kabli warto sprawdzić, jak to się robi. Z pomocą przychodzą takie strony jak: https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-elektryczna/, które wyjaśniają, co trzeba zrobić.

Montaż instalacji elektrycznej - jak przebiega proces? (fot. mat. partnera)
Montaż instalacji elektrycznej – jak przebiega proces? (fot. mat. partnera)

Jak kłaść przewody elektryczne?

Przewody dobrze jest kłaść od gniazdka do gniazdka w tzw. systemie pierścieniowym tak, aby obwód stanowił zamkniętą pętlę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu można uniknąć całkowitego odcięcia prądu w pomieszczeniu w przypadku uszkodzenia przewodu w dowolnym miejscu. W tym konkretnym przypadku, pierścieniowy montaż sieci elektrycznej polega na zasilaniu pierwszego gniazda w pomieszczeniu z rozdzielnicy, następnie przewód kierowany jest do kolejnego gniazda itd., po czym z ostatniego gniazda trafia ponownie do rozdzielnicy. Oczywiście należy tutaj przewidzieć odpowiednie zabezpieczenia, jak na przykład większe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i przeciwporażeniowe.

Przewody elektryczne są łączone w specjalnych puszkach, których nie należy tynkować, aby umożliwić do nich swobodny dostęp w razie nieprzewidzianej awarii. Do łączenia przewodów powinny być stosowane specjalne szybkozłączki, które uniemożliwiają skręcanie łączonych elementów. Należy również pamiętać, aby z uwagi na zapewnienie jak największego bezpieczeństwa, przewody kłaść poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz wziąć pod uwagę fakt, że takie przewody nie powinny stykać się bezpośrednio z przewodami gazowymi.

Montaż instalacji elektrycznej - jak przebiega proces? (fot. mat. partnera)
Montaż instalacji elektrycznej – jak przebiega proces? (fot. mat. partnera)

Instalacja elektryczna w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach

W łazienkach, pralniach, czy kuchniach należy zachować szczególne warunki zabezpieczenia sieci elektrycznej. Gniazda i łączniki powinny być wykonane ze specjalnych, bryzgoszczelnych materiałów – mają zapewnić odpowiednią ochronę przed potencjalnym zalaniem wodą. Są one oznaczane jako gniazda typu IP 44 lub wyższym poziomem szczelności. Warto również pamiętać, aby zachować odpowiednie zabezpieczenie prądowe w odniesieniu do stref bezpieczeństwa.

Przy poszukiwaniu elektryka warto sprawdzić ogłoszenia firm specjalizujących się w tych usługach na stronie http://www.forumbudowlane.pl/zlecenia/elektryczne.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button